sokrates'in savunması
: 6.2 /10 ( 5 Üye)

eflatun @eflatun

sokrates, gençlerin aklını çeldiği ve tanrılara inanmadığı iddiasıyla yargılanır, soru sorma yöntemiyle suçsuzluğunu ispatlamaya çalışır, ne var ki 220 oya 281 oyla jüri tarafından suçlu bulununca baldıran zehri içerek ölmeye mahkum edilir. kitapta,mahkemede ki savunması verilir ve okuyucuda, savunmaya karşı hayranlık uyandırır, kesinlikle beraatı beklenir...
kitaptan bir alıntı ;

"ben tanrı’nın devletin başına musallat ettiği bir at sineğiyim , her gün , her yerde sizi dürtüyor, kandırıyor, azarlıyorum; peşinizi bırakmıyorum.benim gibi bir kimseyi kolay kolay bulamayacaksınız.onun için size kendinizi benden yoksundurmamanızı tavsiye ederim..."

12 Ağustos 2007 21:18

melike9 @melike9

mahkemedeki savunmasını okurken amma dürüst adammış dedim kendi kendime, oğulları hakkındaki vasiyet tarzı vaazları için. hayalimdeki mahkeme ve ortam; kocaman bir bahçede heykeller, saçları yapraklı adamlar, sokrates yüksekçe bir taşa çıkmış falan...bir de platon mu sokrates'in sokrates mi platon'un hocası hep karıştırmışımdır. şuan bile:)

29 Ağustos 2007 01:05

peaceful @peaceful

kitap felsefi bir dille yazildigi icin anlasilmasi zor. bir cümleyi bir kac defa okumak gerekebiliyor. o dönemdeki insanlarin sokrates'i sevmemesi ve ona dava acmalari sonucu, sokrates'in mahkemedeki mantikli savunmasini anlatan bir kitap.

20 Haziran 2009 11:12

kitap kuzusu @kitap kuzusu

ilkokul 5'te okuduğum ve gayet anlaşılması kolay olan bir solukta bitirilebilecek bir kitap. toplam 3 kere okuduğum ve okuduktan sonra sokratese büyük bir saygı duymama vesile olan kitaptır. okuduktan sonra avukat olmak istemiştim. avukat-savcı-hakim olmak isteyen insanların kesin okuması gerekir vesselam

15 Eylül 2012 15:59

posthoc @posthoc

Sokrates Melos'a sorar: -Gençleri daha iyi kılan nedir? +Yasalardır. -Yasaları önceden bilip gençleri daha iyi yapan nedir? +Yargıçlardır. Sokrates tek tek sayar; yargıçlar,senato üyeleri,din adamları...bunlar mı insanları daha iyi yapar diye. Melos ,evet diye cevap verir.Bunun üzerine Sokrates: -Sana kalırsa Atinalıları baştan çıkaran sadece benim. Sokaratın savunmasını liseye geçince okumuştum şimdi neredeyse 8 sene olmuş hakķında ödev hazırladığım için tekrar okuyorum ama hatırladığım kısım sadece burası.Hıç okumamış gibiyim.

21 Şubat 2017 17:26

platon

Kitap Adı
devlet
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
şölen
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
menon - erdem üzerine
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle