tutunamayanlar
: 9.2 /10 ( 63 Üye)

geceicinde @geceicinde

"turgut özbenliğini selim in ışığında buldu " diye tanimlanan kitap

26 Nisan 2007 16:02

birlirik @birlirik

oğuz atay'ın kendi kişilinden metaforlar üreterek yazdığı, iletişim yayınları tarafından basılan ve 736 sayfaolan kitap.

26 Nisan 2007 16:05

didaydidayday @didaydidayday

tüm yorumların ötesinde, başucumuzda durması gereken roman.

26 Nisan 2007 16:14

madviper @madviper

oğuz atay kitabın 15. bölümünde james joyce'un ulysses adlı eserinden etkilenerek tıpkı oradaki gibi bilinç akışı yöntemini kullanmış ve 80 sayfa boyunca hiç noktalama işareti kullanmamıştır.

26 Nisan 2007 17:23

siya @siya

genelde adı çok bilinen fakat bilenlerin ya da merak edip alanların çoğunun okumadığı, okuyup da bitiremediği kitaplardandır. tehlikeli oyunlar ve oyunlarla yaşayanlar'ın geride beklediği mükemmel oğuz atay külliyatına giden yolu açar bu kitap ve rivayet odur ki, bu kitabı okuyan eskisi gibi olmaz.

26 Nisan 2007 17:31

chloé @chloé

'tutunamayanlar'ı okuduğunuzda sizde o 'tutunamayanlar'dan olduğunuzu anlarsınız genellikle.ama sonra 'tutunamayanlar'a tutunursunuz.bu yüzden,bu kitap okuyan kişinin hayatında dönülmez ve vazgeçilmez bir yere yerleşir.tutunacak bir yerdir en azından.

26 Nisan 2007 17:40

benimkibu @benimkibu

okurken günümüzde de yazılan pek çok romana bir yerlerinden esin kaynağı olmuş olabileceği düşünülen romandır.
belki de en özemli öezlliği, sürekli değişken anlatı çeşitleri kullanmış olmasıdır. bir süre ağır bir osmanlıca okurken, bir anda öztürkçe'ye geçildiğini farkedebiliyor, şiir okurken destan dinleyebiliyorsunuz. aslında selim kadar tutunamamış olan turgut'un tutunma çabasına tanık oluyor, selim'e hayatındaki insanları birbirlerinden uzak tutmayı başarabildiği için kızabiliyorsunuz.
orta sınıf adetlerine nefretle bakmaya başlayan turgut'un kafasının içine girmeye çalışırken, eleştirdiği düzenin neresinde durduğunu anlamaya çalışıyorsunuz.

sonuç olarak kitabı seviyorsunuz, ama okurken daralıyorsunuz.
"acaba tutundum mu tutunmadım tutunduysam tutundum da ne oldu" diyorsunuz.

26 Nisan 2007 17:49

vega @vega

okuduğum kitaplar içinde yeri çok ayrı olan oğuz atay baş yapıtı..okurken daralsanız da, gerçekler suratınıza tokat gibi çarpsa da yazarın dili kullanma biçimine, olaylara bakış açısına, hepimizin aklından geçen fakat dile getiremediğimiz gerçekleri ustalıkla anlatmasına hayran kalıyorsunuz..

26 Nisan 2007 18:32

lovemyself @lovemyself

okurken içine girersiniz bu kitabın. kitap, kendisine inananları tutunamayanlara dahil eder gitgide. okunduktan sonra magazinle, siyasetle ilgilenemezsiniz eskisi gibi.
yaşamamayı seçmek gibi bir şey değil tutunamamak. yaşamı oluşturan kurallara kendini uyduramamış, uydurma çabası içine girmeyen insanları anlatır. delirmek için hiçbir bahanesi olmayan burjuva bir gün düşünür ve kendi kurallarını yaratır, bu trenlerde geçen ayları gerektirse de.
alıştıklarımızı sorgularken, kendi "normal" kavramını yaratan ve onu yazan bir kitap.
eğer okuyor ve "anlıyorsanız" tutunamayan olma ihtimaliniz yüksek. ya da şizofreniye kayıyorsunuz demektir.

27 Nisan 2007 10:22

marlagünseli @marlagünseli

siz de 'bütün kavgaların yedek neferi' selim gibi günleri,sevgiyle isteyerek değil de takvimden yaprak koparır gibi,gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadınızsa çok seveceğiniz bir kitap.

aslında kitabı en iyi kendisi anlatmış:bu kitap ne ciddi kavgaların,ne büyük ve yaygın sıkıntıların romanıdır;bu kitap muzdarip bir ruhun iç çekişlerinin romanıdır.okuduğum en iyi kitap.hakkında en çok konuşmak isteyip bir türlü başaramadığım başucu eserim.

27 Nisan 2007 10:24

oğuz atay

Kitap Adı
bir bilim adamının romanı
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
oyunlarla yaşayanlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
korkuyu beklerken
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
tehlikeli oyunlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
eylembilim
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
günlük
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle