ütopya
: 9.3 /10 ( 4 Üye)

scarlett @scarlett

birkaç sene evvel türkçesini okuduğum ütopya'yı bir de orijinal dilinden okudum şu ara.kitapta gezmiş görmüş bilge raphael tarafından biraz da ironi ve zamanın ingilteresine dokundurmayla betimlenen ütopya ülkesi, sıkça kullanılan bir terime adını vermiş: ütopya,yokülke. özel mülkiyetin olmadığı,insanların günde 6 saat çalıştığı, gündelik ihtiyaçları karşılama temposunda boğulmadıklarından kendilerini entelektüel bakımdan mükemmelleştirdikleri, verimli ve çok zengin bir ülkeyi anlatıyor thomas more. bence hristiyanlık propagandasını da yapmadan edemiyor. öğrenmeye yatkın ve istekli ütopya insanları eski yunan eserlerini büyük bir şevkle okumaya başladıkları gibi, hristiyanlık dinini de duyar duymaz benimsiyorlar. bu şekilde thomas more "aklın yolu birdir" demeye getirmiş biraz. ama anglikan kilisesi'nin kuruluşunun kutlandığı bu coşkulu dönemde, onu mazur görmek gerekir.

06 Mayıs 2007 22:19

büyükbaba @büyükbaba

more'un kellesi bu ve benzeri fikirlerinden dolayı kesilmiştir. ütopya'da tüm diğerleri gibi ideal insan üzerine kurgulanmış. olmadı thomasi olmadı.

06 Mayıs 2007 22:42

SALEM @SALEM

bir klasik olmasına rağmen sonunu zorla getirdiğim bir kitap. kitapta geçen bir cümle şöyle diyor "ütopya: hayal gücünü kaybeden toplum yarınsızdır".

24 Ağustos 2007 00:12

Barsi @Barsi

masalsı bir anlatımı var. insanı bireysel istek, umut ve tutkulardan bağımsız olarak ele alıp onu sanki organizmanın tek hücresi olarak değerlendirdiği için gerçekleşmesi olanaksız bir dünyanın tasvirini veriyor.

17 Eylül 2012 14:23

Barsi @Barsi

masalsı bir anlatımı var. insanı bireysel istek, umut ve tutkulardan bağımsız olarak ele alıp onu sanki bir organizmanın hücresi olarak değerlendirdiği için gerçekleşmesi olanaksız bir dünyanın tasvirini veriyor.

17 Eylül 2012 14:24

Barsi @Barsi

masalsı bir anlatımı var. insanı bireysel istek, umut ve tutkulardan bağımsız olarak ele alıp onu sanki bir organizmanın hücresi olarak değerlendirdiği için gerçekleşmesi olanaksız bir dünyanın tasvirini veriyor.

17 Eylül 2012 14:25

kahvekolik @kahvekolik

aklımda sadece olağan dışı bir dünyanın betimlendiği ama benimde yahu nerdeymiş bu ütopya dediğim ve bende olan ince bir kitapdı diye hatırımda kalanlardan yazmak istedim... ;)

30 Haziran 2013 16:45

thomas more

Maalesef henüz thomas more ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle