kişisel ataleti yenmek
: 10 /10 ( 1 Üye)

meral @meral

kişisel gelişim kitapları birbirinin aynısı içerikle dolu artık. dahas,ı bu içeriği bilumum gazete ve dergilerde gerek yazı dizisi olarak gerekse de arka sayfa haberi olarak okuma imkânına sahibiz. hal böyle iken; niye bu kitaplara para veriyoruz? çünkü arkadaşımızın biri ısrarla iddia ediyor ki bu çok farklı, okuyunca anlayacağım zaten….okudum ve diyorum ki hayır , değil. içeriği benim ilk okuduğum kişisel gelişim kitabının içeriğini hatırlatıyor (ki bu yaklaşık 14 yıl önceydi)

mümin sekman’ın söz konusu kitapta söylediği gibi kişisel gelişim kitapları temel olarak ikiye ayrılıyor. ilk grup telkin edici kitaplar. yani gaz veren kitaplar. aslansın, kaplansın her türlü güç sende var, istesen dünyanın en zengin, en çekici, en akıllı, en başarılı adamı/kadınısın der okuruna. ikinci grup ise nasıl en şahane, en başarılı, en zengin vs. olunacağının tekniğini anlatan kitaplar. bu kitap yazarın iddiasına göre ikinci grupta. aksini iddia edemem, çünkü gerçekten gaz verme yok. ancak bana bir teknik öğretmediğini söyleyebilirim. zira, kitabın içeriği “kişisel ataleti (hareketsizlik, tembellik) nasıl yenebiliriz?” sorusunu cevaplamaya çalışıyor. kitaba göre cevap şu ve oldukça kısa aslında: neyde ataletin varsa üzerine git. kalk ve yap. ha, bir de hemen yerinden kalkmak için mühim adamların başarı konusundaki sözlerini, özdeyişleri, atasözlerini okumak bunları görünür yerlere yapıştırıp kendine günlük gaz vermek, durmadan kişisel gelişim kitapları okumak, pozitif olmak da kalkıp yapmaya hazır hale getirir, ilk adımı atmanı ve çalışmanı sürdürmeni sağlayabilir diyor. bunun için kitap almaya gerek ar mı? birçok insan için hayır. belki hiç böyle bir kitap okumamış, bu konu ile ilgili ne televizyonda ne dergide ne de internette bir bilgiye rastlamamış olan varsa bir tane edinebilir.

27 Ağustos 2007 23:38

e-book @e-book

kişisel gelişim kitapları iyi hoş güzel. ancak önemli olan bunları tatbik edebilmek. ancak mümin sekman bu kitabında ataletin nedenlerini ve harekete geçme mekanizmasının çalışma sistemini anlatmış. tabi ki uygulayabilene.

28 Ağustos 2008 18:21

mümin sekman

Kitap Adı
her şey seninle başlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ya bir yol bul ya bir yol aç ya da yoldan çekil
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
limit sizsiniz
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
insan isterse
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
hayat bilgesi
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
çocuklar nasıl başarır?
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle