böyle buyurdu zerdüşt
: 8.2 /10 ( 10 Üye)

Meursault @Meursault

alman filozof nietzsche'nin 1883 yılında yazdığı 20. yy'ı derinden etkileyen kitabı. nietzsche, bu kitabında öne sürdüğü "tanrı öldü" fikri ile felsefe ve düşünce tarihinde önemli tartışmalara yol açmıştır. kitap, bizzat zerdüşt'ün ağzından, onun gezintilerini ve yol gösterici düşüncelerini içermektedir.

26 Nisan 2007 16:55

emre @emre

tek kelime ile bir baş yapıt şahaser yahut bir kitap için söylenebilecek en övgü dolu söz ne ise işte o sözler en çok hakeden bir kitap böyle buyurdu zerdüşt.okunmasının ardından felsefe'nin felsefe olmaktan çıktığı ve sayfaların arasından sıyrılıp hayatınıza nüfuz etmeye başladığını hissettiğiniz bir kitap. öyleki kitabın bitiminden sonra zerdüşt'ün sizin hayatınızın üzerindeki etkilkerini hayret ile keşfedebiliyorsunuz. asla bitirilemeyen ve tekrar tekrar satır satır yeniden okunulası...sizin başucunuzda olması gereken değil sizi kitabın başucunda bulunmaya çağıran bir şahaser...

26 Nisan 2007 16:54

deep_not @deep_not

bilemiyorum ben felsefeden icten ice nefret ediyorumda farkında mı degilim.boylesi ovulen bir kitabı sevemedim.ısrarla ve inatla cabaladım.olmadı,olamadı.

20 Mayıs 2007 00:34

Sol Invictus @Sol Invictus

evet üzerinde en fazla tartışılan isim.ezoterizm bilmeyenlerin asla ve asla
anlayamayacağı,bazılarının ateist bazılarınınsa faşist olarak yorumlayacağı bir isim ve gerisi boş

20 Mayıs 2007 01:12

bernasatir @bernasatir

" beni anlamıyorlar; ben bu kulaklara göre ağız değilim" en sevdiğim sözlerindendir kitaptaki..

31 Ağustos 2007 00:42

selvi @selvi

ben bu kitabı okumak için elime çok aldım ancak 50 sayfadan öteye gidemedim çok sıkıldım

02 Eylül 2007 15:23

hironakamura @hironakamura

kendi yaşadığı zamanda kendine göre okuyucu bulamamaktan şikayetçi, ben gelecekte yaşayacaklar için yazıyorum diyen gerçek bir filozoftan gerçek bir başyapıt. zerdüşt'ün yolculuğunda dünyayı ve hayatı ve insanları nasıl yorumladığını anlatıyor nietzsche. nietzsche'yi anlamak istiyorsanız, gerçekte neyi savunduğunu merak ediyorsanız ve en önemlisi neden çağımızın en büyük filozoflarından biri olduğunu merak ediyorsanız okuyun. _kötü bir kitap olduğu için değil ama karakterleri dışında hemen hemen nerdeyse tamamı kurgu olduğu için_ nietzsche ağladığında'yı okuyup da nietzsche'yi tanıdığını ve anladığını sananlardan olmak istemiyorsanız bu kitabını da diğer yazdıklarını da okuyun...

03 Eylül 2007 13:02

anes @anes

kelimelere bu denli anlam yükleyip,işte beni anlamak o kadar kolay değil dedirten yazar friedrich nietzsche.kitabı okurken aynı zamanda düşündüren sözlerini çizdim.şimdi çiziklerden kitabı okuyamıyorum :)
''bütün derinlikler benim seviyeme yükselmeli''
''en kötü cevap hikmetine gerçeği söylemektir''
nietzsche

16 Mart 2009 14:24

kahvekolik @kahvekolik

nietzche nin deccal ini okuduktan -pardon zorla bitirdikten sonra bu kitabına fazlaca ön yargılı baktığım ve hala kitaplığımda bana yan gözlerle bakan , benimse cesaret edemediğim ve ne zaman okuyacağımı kestiremediğim kitaptır... :/

30 Haziran 2013 17:09

ada232 @ada232

saygılı, dayanıklı ve kuvvetli bir ruhun ağır yükleri vardır. onun kuvveti, daima ağırı ve en ağırı ister. "ağır nedir?" dayanıklı ruh böyle sorar. deve gibi diz çöker ve iyi yüklenmek ister. yiğitler,
"en ağır şey nedir ki omzuma alayım ve kuvvetime sevineyim?" der. her türlü cefayı çekebilen ruh böyle sorar. kibirini zedelemek için alçalmak mı? hikmetiyle alay için deliliğini belli etmek midir? yoksa, zaferini kutlayan bir davadan ayrılmak mı?
gerçeğin aşkıyla ruhta açlık çekmek midir? hasta olmak ve teselliye geleni geri çevirmek ve senin istediğini hiçbir zaman duyamayan sağırlarla dostluk yapmak mıdır? bizi hor görenleri sevmek ve bizi korkutmak isteyen hayalete el uzatmak mıdır? içinde gerçek var, diye kirli sulara dalmak ve soğuk kurbağaları, sıcak yengeçleri itememek midir? bütün bu en güç şeyleri dayanıklı bir ruh yüklenir. yükünü almış ve çöl yolunu tutan bir deve gibi o da kendi çölüne doğru yürür.
alışılagelmiş söylemlerin dışına çıkıp, düşünerek hayatın önemini anlatan, insanın hayatını daha da anlamlandıran bir başucu kitabı elinizde tutuyorsunuz. akıcı, doyurucu ve zengin dili ile tüm dünyada onlarca yıldır okunan eşsiz bir eser.

16 Aralık 2014 17:59

friedrich wilhelm nietzsche

Kitap Adı
seçilmiş düşünceler
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
deccal
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
iyinin ve kötünün ötesinde
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
aforizmalar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
tan kızıllığı - ahlaksal önyargılar üzerine düşünceler
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle