oblomov
: 9.2 /10 ( 9 Üye)

smyrna @smyrna

tembellik ve hüzün

28 Eylül 2007 17:49

raskolouse @raskolouse

ivan gonçarov'un doğunun tembelliğini/miskinliği toprak/köle zengini bir aileden gelen oblomov üzerinden aktarma çabasıdır.
oblmov'un kanında tembellik vardır, dışardan ne verilirse verilsin bünyesi kaldırmaz, kusar hemen.
tutunamayanlar'da da oblmomov'a bol bol gönderme yapılır, ki memlekette oblomov okurlarının yarısından fazlası selim ışık'tan öğrenmiştir oblomov'u.

26 Aralık 2007 10:28

leydi di @leydi di

"kesinlikle" okunması gereken bir kitap.
rusyanın en ücra mahallelerinde bile girmedik ev bırakmayan baş yapıt.

kitap kahramanımız, rusyanın çöken -sözde- burjuvazisini temsil eden oblomov, aslında tamamen doğuyu simgeler. yakın arkadaşı aşık olunası süper karakter stolz ise onu bu asalaklıktan, tembellikten, işe yaramazlıktan(!) kurtaracak olan batının simgesidir.

yazar bu kitapta doğu ve batıya çok zekice göndermeler yapmıştır ancak birçok okuyucu hala bunun farkında değildir!..dönüp tekrar okumakta fayda var.

27 Eylül 2008 01:45

cemile @cemile

bu kitapta önemli olan oblomov değil, oblomovculuktur. uzun yorum yazmamız isteniyor lakin bu yeterince açıklayıcıdır kanaatimce:)

10 Ocak 2013 22:51

Jason Macandale @Jason Macandale

bu kitabı okumak zor. hatta çoğu zaman hiç bir şey anlatmadığı hissine kapılıp, okuyup da ne olacak hissine kapılıyorsunuz. ancak bu kitabın kötülüğünden değil aksine kitabın romanın kahramanı ilya iliç oblomov'un uyuşukluğunu birebir bize aktarmasından kaynaklanıyor. kitabı okurken sevgili dostum cey cey ile sık sık yakındığımız hastalığın adını öğrendim. meğersem bizim plan yapmaktan, işleri önce bir sıraya koyalım da bakarız, dur şimdi önce şu iş bitsin de diyerekten planladıklarımızı bir türlü hayata geçiremememizin bir adı varmış. oblomovluk...

ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan biri olan oblomov, gerçekten yorucu, sık sık tekrar içeren, oblomov gibi uyuşuk anlatım tarzıyla uykunuzu getiren bir kitap. ben okudum. neden bilmem -bazı kitaplarda bana böyle olur- ömrün son demlerinde ateş başında okunmalı hissi verdi. belki kitabın atmosferindendir. her ne kadar 1001 kitaptan birisi ise de bence 650 den sonra biri olabilir :) yine de kendinde okuyacak dinginliği hissedenler çekinmeden denesinler. dünya klasiklerinden birini okumayın diyecek kadar ukala değilim henüz. çevirisini çok başarılı bulduğumu da ayrıca belirtmek isterim. her ne kadar çoğu zaman yadırgasamda (bakınız çırak özel baskı ile ilgili yorumum), "vallahi, allah rahmet eylesin, hıdrellez, hıdır - ilyas günü" olarak çevrilen kelimeler öyle güzel yerlerde kullanılmış ki hiç eğreti durmuyor.

06 Kasım 2013 17:52

asenam @asenam

tembelliğe övgü kitabı. tam benlik. :) yazarın okuduğum ilk kitabı. zaha r tam incelemelik :) sevdim ben kitabı. okuyun bence.

16 Eylül 2014 09:15

obirberker @obirberker

ironik bir biçimde insanın tembel olmaması gerektiği vurgusunu yaptı bende

06 Ekim 2014 07:54

dalida @dalida

"Bugünün işinin yarına, hatta yarından sonraya, yok yok en iyisi haftaya ertele ve ya en iyisi yapmaktan vazgeç." hayat felsefesine sahip bir garip Oblomov'un hikayesidir. Üşengeç bir karakterdir. Derebey çocuklarının eleştirisidir. Oblomov ve en yakın arkadaşı Sholts üzerinden Rusya ve Avrupa eğitim sisteminin karşılaştırması vardır. Kitap oldukça akıcıdır. Çok beğendim.  

12 Ekim 2017 21:53

ivan gonçarov

Maalesef henüz ivan gonçarov ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle