mızraksız ilmihal
: - /10 ( Üye)

madviper @madviper

mehmet efe adlı islamcı yazarın 'romantik deneme'si. 80'li yıllarda, islamcı, cemaat içinde yetişmiş bir gencin, tesettürlü bir kıza aşık olmasını, zamanla cemaatten nasıl soğuduğunu, kızın iç dünyasını çok güzel, çarpıcı bir şekilde anlatmış yazar. arka kapağına bakalım hemen:

siz demiyor muydunuz, "insanın düşünce serüveni; bilinen şeylerden bilinmeyene doğrudur çocuklar" diye? bilinenlerin arkasındaki irade ne diye sordum; yüreğime sorular sordum hocam... insan yüreği hangi yasalara uyar hocam? "yerçekimi yasası"na mı? "normal şartlar altında; aynı nedenler, aynı sonuçları doğurur yasası"na mı? ya insanın yasaları? yüreklere hükmedebilen yasalar mı? neyim ben? sordum yüreğime ve yüreğimde; doğuma da, ölüme de güçlü bir karşılık verme açlığı gördüm.
huzur veren, dinginlik veren bir karşılık!
yaşamı aşan, aşkın bir karşılık...
bu karşılığı aradım ve sonunda her şeyi yaratan'ın, her şeye belli bir karşılık da koyduğunu anladım.
işte benim arkamdaki karanlık güçler bunlar. başörtümün altındaki örümcekler bunlar hocam...

26 Nisan 2007 17:25

lovemyself @lovemyself

çok iddialı bir kitap bu. yazıldığı dönemin inançlarına farklı bir pencereden bakabilenler için ideal. aşkın farklı bir ortamdaki tanımı ve açıklaması var.
en sevdiğim yeriyse, dini hassasiyeti olan bir erkeğin, sevdiği kızla birlikte olduğu, aşkının karşılıklı olduğunu anladığı zaman ilk sorduğu soru oldu: "saçların ne renk?"
samimiyet işte bazen böyle oluyor..

26 Nisan 2007 17:32

mehmet efe

Maalesef henüz mehmet efe ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle