otomatik portakal
: 8.8 /10 ( 8 Üye)

estiyine @estiyine

konusu epey ilginç:tamamı gençlerden ve toplumun geri kalanı tarafından dışlanmış bireylerden oluşan bir çetenin şiddet içerikli yaşamlarını başkahraman üzerinden ele alır.arkadaşları tarafından ihbar edilen alex'in topluma kazandırlmak amacıyla değişik bir yoldan beyninin yıkanması konu edilmiştir.adından da anlaşılacağı üzere farklı bir konu üzerinden kurgulanmış bir kitap.okunabilir..

18 Aralık 2007 15:49

djshantel @djshantel

filmi de vardır ayrıca

25 Aralık 2007 16:51

peace77 @peace77

çok içten bir dille yazılmış,farklı bir konusu olan,akıcı kolay okunan bir kitap. filmi apayrıdır,şahanedir.

13 Şubat 2008 21:48

chesmer @chesmer

iyilik ve kötülüğün insanın kendi seçimine bağlı olduğunu anlatan kitap. zorla iyi olmaya zorlanan genç bir suçlunun hikayesidir.

09 Mart 2008 14:02

kaizen @kaizen

ismiyle ve stanley kubrick imzalı film uyarlamasıyla cezbeden kitaptır. gasp, şiddet, soygun, tecavüz gibi eylemleri günlük faaliyetlerden sayan ve bunları oldukça eğlenceli bulan bir grup gencin bir gün kendi içlerinde birlik olup ele verdikleri elebaşlarının (nam-ı diğer küçük kankamız alex'in) topluma kazandırılma sürecine kendi anlatımıyla tanık oluruz. içindeki suç meyilini yok etmek adına otomatik bir portakala çevrilmek istenen alex'in öyküsü, yaratıcı ve sistem karşısında sert duruşlu bir yapıt. çizilen atmosfer ve bakış açısı başlarda garip ve iç daraltıcı gelse de kitapta ilerledikçe siz de akışa dahil oluyorsunuz. sağlam modern klasiklerden.

20 Mayıs 2012 12:52

selvi @selvi

henüz onbeş yaşında olan bir gencin oluşturduğu bir çetenin yaptıkları ve şiddet içeren bir hayat ilk okuduğum sayfalarda çok gerildim neredeyse bırakacaktım ama devam edince tamamen farklı bir seyir izledi beyin yıkama yöntemi ile alex şiddet düşündüğü anda inanılmaz acılar çekmeye başlıyor ve bu şekilde devam ediyor....

20 Ekim 2012 13:00

seinfeld @seinfeld

sanki bir haneke filmi izliyormuşum gibi hissettim okurken rahatsız edici öyle arkanıza yaslanıp da huzurlu bir şekilde okuyabileceğiniz bir kitap değil ama sonuç itibariyle etkileyici olduğu muhakkak.

09 Mart 2013 22:49

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

1- anthony burgess okumaya başlamak için ilk tercih bu kitap olmalı
2- kitabın sonlarına doğru siyasi alt mesajların artmasıyla 1984 ya da hayvan çiftliği'ne benzer bir george orwell romanı havası verirken ilk başlarda ise jerome david salinger'in çavdar tarlasında çocuklar kitabından aldığım tadı aldırdı.
3- filmini en yakın zamanda izlemek istiyorum ama okurken bile kahramınımız alex'in çektiklerini düşününce filmi izlemeye karar vermek biraz cesaret istiyor.
4- içerisinde verilen mesajları ayrıntılı irdelemek tartışmak için bu kitabı okuyan arkadaşlarımla en yakın zamanda bir sohbet etmek isteği uyandırdı. burada hepsini sıralamak kitabı henüz okumayanlar için çok zevkli olmayabilir.
5- sürükleyicilik bir kitap için nedir diye sorarsanız gösterebileceğim bir kaç iyi örnekten biridir diyebilirim.
6- bu arada aziz üstel'in çevirisinden okumanızı tavsiye ederim. kesinlikle üslubunun kendine has olduğunu ve de kitabın akıcılığı arttırdığını düşünüyorum.

05 Ocak 2015 13:48

iyeni30 @iyeni30

zamanında ikinci elini dahi bulamadığım yeni baskısıyla hemen alıp bir çırpıda bitirdiğim kitapdır. bir çok yorumun aksine okunması zor bir kitap değil. argosu bol. hikaye üstünde tartışılacak bir çok konu ve görüş türetilir. kendi açımdan bakarsam baskıcı bir rejim ve yaşam ı-ııh. dipsiz bir dünyada istemem ama.

28 Mayıs 2015 23:17

kar @kar

özgür iradenle yaptığın kötülük mü daha kutsal yoksa otorite tarafından yapmaya zorlandığın iyilik mi? kubrick de burgess de birbirinden mükemmel işler çıkarmış ortaya. hem filmi hem kitabı şahane. hayatınızda bir dönüm noktası olacak bu kitap, okuyun.

26 Haziran 2015 22:07

anthony burgess

Maalesef henüz anthony burgess ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle