çavdar tarlasında çocuklar
: 8.8 /10 ( 20 Üye)

alvy @alvy

bir kitap okudum ve hayatım degıstı derler ya.. salinger ın bu saheserı o tatta bır kıtaptır.. yetıskın dunyanın duzenıne ısyankar bır cocugun mucadelesını anlatır.. dunyayla ve kendıyle olan umarsız mucadelesı.. salinger ın tek romanıdır bu kitap.. bas karakter holden caulfıeld bu elli yıl önce yazılan kıtabın hala mit olan kahramanıdır.. kıtap amerıka da ,cınsel,siyasi vb. bir içeriği olmamasına ragmen uzun zaman yasaklanmıstır.. gerekcesı de komıktır aslında lıse cocuklarını okuladan sogutma gıbı komık ve abes bır nedendir.. salinger ın bu kıtaptan ayrı yayınlanmıs üç öykü kitabı vardır.. kendını zen budızmıne vermıs olan salinger 88 yasında dunyayla ilişiğini kesmiş bır sekılde yasamaktadır.. (bence onemlı not:kıtaptan dolayı bankada bırıken mılyonlarca dolara tam 28 yıldır dokunmuyor!!!)

26 Nisan 2007 19:16

ayşegülkara @ayşegülkara

çok ama çok keyifli bir anlatım. İnsanın kitabın kahramanını bir köşede bulup içine sokası geliyor. canınız sıkıldıysa ve biraz gülümsemek istiyorsanız, mutlaka...

26 Nisan 2007 21:28

ankaragazozu @ankaragazozu

daha önce can yayınlarından "gönülçelen" adıyla basılmıştır bu kitap. adnan benk tarafından oldukça özgün bir şekilde çevirilmiştir. çeviriden anlayanlar her ne kadar kötü bir çeviri dese de ben "gönülçelen" çevirisinin gayet eğlenceli olduğunu düşünürüm. ördekler bir muamma olarak kalıyor ama kitap bittikten yıllar sonra bile.

27 Nisan 2007 00:06

hironakamura @hironakamura

orijinal adı "catcher in the rye". insanın kitabın yazarını arayıp hal hatır sorası geliyor ;) öyle bir kitap. ergenlik çağı başucu kitabı. ortaokul ya da lisedeyken okuduysanız (ve ingilizce dersinde zorla okutulmadıysa) seversiniz. daha büyükseniz okumayın, sıkar; ha kült romandır ille de okuycam derseniz, artık ne çıkarsa bahtınıza. bi de evet, ördeklere ne oluyor hiç çözemiyorsunuz.

16 Mayıs 2007 15:08

doctod @doctod

uzun zamandır gözüme çarpan, sonunda bakalım nasıl bişeymiş diye öylesine kütüphaneden aldığım ve daha önce keşfedemediğim için kendime şaştığım oldukça etkileyici kitap.kesinlikle kült.

22 Mayıs 2007 17:31

Cousa @Cousa

salinger harikası

23 Mayıs 2007 18:14

karıncayiyen @karıncayiyen

herif manyak. durup dururken step yapmaya başlıyor. maça gidiyorlar, sopaları topları falan unutuyor. sürekli arkasından kötü sözler söylediği arkadaşlarıyla buluşuyor. hepsi delilik belirtileri. zaten en sonunda tımarhaneye kapatıyorlar. müthiş bir kitap, hayatımın kitabı diyebilirim. okuyun.

24 Ağustos 2007 21:10

kaizen @kaizen

hironakamura'nın dediğini yaşayanlardan oldum; ortaokul ve lise çağlarımın epey geride kaldığı bir zaman diliminde okudum bu kitabı; adı çok hoşuma gittiği ve böyle başlığı olan bir kitap ne anlatır merak ettiğim için. gülümseyerek hatırlayacağım bir karakter artık holden caulfield, ama kitabın dili fenalık geçirmeme sebep olmadan bitirdiğim için de çok memnunum, onu da belirtmeliyim, "tanrı aşkına" ve de "vay canına" =)

09 Ağustos 2008 08:43

mimi @mimi

salinger'den okudugum tek ve guzel bir roman. onu okudukdan sonra dusunmeden ve istemeden caulfield gibi olmusdum. bence yas fark etmez romani okumak icin. gerci ben ortaokul vakti okumusdum

13 Eylül 2008 21:13

mustafacem @mustafacem

sıradan bir insanın sıradan anlatısı ne derece mükemmel olabilir ki?diye düşünüyorsanız eğer bu kitabı okuyun,herkes biraz holden olduğu için bu kitapta herkes kendisinden bir parça bulacaktır.sahi ördekler kışın nereye gidiyor?

10 Mayıs 2011 01:37

jerome david salinger

Kitap Adı
gönülçelen
Yayınlanma Tarihi
1995
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
dokuz öykü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
franny ve zooey
Yayınlanma Tarihi
1994
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yükseltin tavan kirişini ustalar - seymour - bir giriş
Yayınlanma Tarihi
1999
Kullanıcı
Görüntüle