BirKitapOkudum
: - /10 ( Üye)

e l i f _ @e l i f _

benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçalarının birleştirilmesidir. bu birleşme onların en yüksek temel öğelerinde meydana gelir. beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışımıyla ilgili olduğunu biliyoruz.

her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır; onu arar, bulur. herşey misli mislinedir. aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini benzerlerin birbirlerini çektiğini, hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. niçin aynı durumlar ruhlar için sözkonusu olmasın?

allah adem'in eşinde bulacağı ısınmanın nedenini havva'nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır. büyük bir hukukçu, edebiyatçı, dilbilimci ve şair olan ibn hazm'ın hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri, endülüs'te ve islam dünyasının bellibaşlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemli bir kitaptır.

arka kapak
----------------------------

“sana olan aşkım her zaman oluşuna denk bir biçimde sürecek:ne azalacak, ne artacak sonsuza değin sürecek.

irademden başka bir ilk sebebi yok bunun; hiç kimse bana, bundan başka sebeb ileri süremez.

birşeyin nedeninin değişik başka bir şeyde olduğunu anladığımızda, onun varoluş nedeninin yittiğini görür görmez o şey yokolacaktır.

ama birşeyin nedeninin bizzat kendinde olduğunu anladığımız zaman, onun sonsuza değin sürmesi sağlanmış demektir.”

“karanlıklara güvenme;çünkü yakında şafak doğacak, ışıkla da kendini aldatma çünkü akşam olunca güneş batacak”

`allah seni üstün kilsin! bilesin ki aşkın insanlar üzerinde etkin bir gücü, keskin bir egemenliği, yadsınamaz bir otoritesi, karşı konulamaz kuralları, çürümeyen nüfuzu, önüne geçilmez bir baskısı, kısacası mutlak bir hakimiyeti vardır. en sağlam şekilde kurulmuş bağları, en sıkı düğümlenmiş düğümleri çözer; katılıkları eritir, sağlamları sarsar; yüreğin üstüne konar; yasak olanı serbest eder.`


aşka dair bir psikolojik denme.kendinize uygun bir bölümü bulacağınıza eminim.

23 Şubat 2008 16:06

ibn hazm

Maalesef henüz ibn hazm ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle