deliliğin tarihi
: - /10 ( Üye)

pointy @pointy

foucault'nun ortaçağ avrupasından 19. yüzyıla sonalrına deliliğin tarihini ve görünüşlerini incelediği kitabı. 15-16. yüzyıllardan başlayıp freud' a kadar geliyor. bu süreçte delilik kavramının geçirdiği değişimleri, hastalara yaklaşım şekillerini, hastalığın tedavi yöntemlerinde zamana göre görülen değişimleri ve bunların nedenlerini çok zengin bir felsefi argüman kullanarak açıklıyor. kitap çok çok ağır ve anlaşılması çok zor ama konuya ilgi duyanlar için mükemmel bir kaynak.

26 Nisan 2007 19:16

allıbez @allıbez

foucault yaşantısıyla ve araştırdığı konularla sıradışı biridir.
deliliğin tarihi avrupa'da delilik kavramının ne zaman ortaya çıktığını delilik kavramının olmadığı dönemlerde delilere ne gibi muamaleler yapıldığını onların -aslında günümüzden çok farklı olmayan- nasıl toplum dışına itildiğini anlattığı kitaptır. aslında bir delilik tarihinden ziyade delilik kavramına farklı bir bakış açısı getirir foucault delilik tarifi 'aklın ve çağların' yaptığı bir tariftir.

''delilik akla ilişkin bir biçim haline gelmekte veya daha doğrusu delilik ile akıl sürekli olarak tersine dönebilen bir ilişki haline gelebilmektedirler. bu da deliliği onu yargılayan ve ona egemen olan kendi aklına sahip her aklı da onda gülünç gerçeğini bulduğu kendi deliliğine sahip hale gelmektedir.''

09 Mayıs 2007 14:00

yare82 @yare82

harikulade! tek kelimeyle

28 Ekim 2007 14:57

michel foucault

Kitap Adı
annemi, kız kardeşimi ve erkek kardeşimi katleden ben, pierre riviere 19. yüzyılda bir aile cinayeti
Yayınlanma Tarihi
1991
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bu bir pipo değildir.
Yayınlanma Tarihi
1995
Kullanıcı
Görüntüle