gerçekle yüzleşmek
: 9.0 /10 ( 26 Üye)

nisarga @nisarga

gerçekle yüzleşmek

gerçekle yüzleşmek felsefesi; vahdet-i vücut anlayışına dayanır. bu anlayış sadece islam dinine ait bir anlayış değildir. her türlü heteredoks anlayışta bu birlik düşüncesi vardır. görünüşte çok olan varlıklar, aslında bir’in dış alemdeki görüntüleridir. her şeyin bir olduğunu anlama düzeyine göre tevhid dereceleri vardır. en son derece fena fillah derecesidir. bu dereceden sonra zaten birliğe ulaşılır. bir kendinden vardır ve başka hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. hz. muhammed sav. islam düşüncesini geliştirerek vahdet-i vücut (vücutta teklik) düzeyine kadar ulaşmıştır, yani dini kemale erdirmiştir. daha sonra bu fikir değişime uğrayarak avrupa’da “doğa tanrıcılık” olarak ortaya çıkmıştır. bu fikir ise tek‘in insan ve doğa şeklinde belirmesi temeline dayanmaktadır. bu konuda hollandalı filozof spinoza (1632-1677) , doğa ile tanrı’nın aynı şey olduğunu söyler. ona göre her şey aynı bir’in ortaya çıkışından ibarettir. bu fikir islam inanışında allah’ta yokluk, allah’ta yok olmak şeklinde anlaşılmıştır. hallacı mansur, bu kavramın sınırlarını “enel hak” diyerek belirlemiştir. gerçekle yüzleşmek kitabı bu konuda yazılmış harika bir eserdir. sebahattin zorlu´nun sözlerindeki yücelik, açıklık, o'nun en yüce olan'dan söz edişindeki berraklık bu kitabı şimdiden olağanüstü öneme sahip bir eser kılmışır. bu kitap insana eksiksiz, doyurucu ve kolay uygulanabilir bir öğreti sunuyor. bu öğretide insan, evren ve hatta evren ötesi yorumlanıyor, yeniden tanımlanıyor, gerçeği arayan insana kolay ve güvenilir bir yol gösteriyor. ancak günümüz insanına, özellikle de batı tarzı yaşam ve düşünce biçimine sahip olanlara son derece aykırı gelecek bir yol bu. hemen tüm ruhsal öğretiler bu yolda ilerleyen yolcuyu en sonunda bir noktaya, bir 'kapı'ya getirir. bu kapının adı ben'dir veya tasavvuf felsefesinde söylendiği gibi nefs'tir. maddi alemden manevi aleme geçmek bu kapının aşılmasına bağlıdır. sufilerin 'ölmeden ölmek' dedikleri şey budur. sebahattin zorlu´nun öğretisi işte bu ego duvarının kırılarak aşılması ve sahtenin terkiyle *mutlak ben*in yaşanır hale gelmesi üzerine kurulmuştur.

25 Mayıs 2008 12:27

Manidar @Manidar

1 hafta önce edindiğim ve 2 kez okuduğum bu yüzdende tavsiye edebileceğim bir kitaptır gerçekle yüzleşmek. ayrıca şunu söyleyebilirim ki, en azından bende öyle oldu, 1 kez okuyup kaldırmak yerine 2-3 kez okunması halinde anlatılanlar da ki o farkı göreceksiniz. anladım sandığım yerlerin aslında anladığımdan çok farklı olduğunu 2.okumamda anladım.


ben kimim, denildiğinde, ben kelimesini sadece bedensel bir varlık olarak anlamaktan çok, herkesin bir iç dünyaya sahip olduğunu, kendine özgü, özel bir benliği olduğunu ve bu benliğin öz'üne bağlantılı olarak bir ruh taşıdığının önce bilincine varmamız gerekmektedir. daha da ötesinde, insanın 'ben' dediği varlığın beden ve ruh ilede kayıtlanamaz bir olgu olduğunu idrak etmek gerekmektedir.

insanoğlu ezelden beri varlığımızın temel sorularına cevap aramıştır.

bu soruların başında, ben kimim, veya neyim?

varlığımın amacı nedir?

bu dünya’ya nereden geldim ve nereye gidiyorum?

ne diye bu dünya’ya geldim?

gerçek nedir?

gerçeklerin tümünü anlamaya muktedir miyim?

kendimi acı çekmekten kurtarabilir miyim?

huzura – mutluluğa – rahatlatıcı sükunete ve tatmin edici doyuma nasıl erişebilirim?

bu tip soruların cevaplarını arıyorsanız, eminim ki sorularınızın cevaplarını bu kitapta bulup aydınlanacaksınız.

25 Mayıs 2008 16:29

krishnamurti @krishnamurti

kitabı dört kere okudum altını çizdiğim yerleri de canım sıkkın olduğu zamanlar sık sık açıp okurum, diğer kişisel gelişim kitaplarına taş çıkartır bu kitap. okudukça düşünüyor, anlatımları resme çevirerek kavramaya çalışıyorum. o kadar güzel bir anlatım ki, sanki herşey gözler önüne seriliyor. aynı anda da hiç olmanın hissi. çok tuhaf bir duygu. hem varlık, hem yokluk. hiç akla gelmeyen bilgilere ulaştırıyor insanı. kesinlikle elde bir kalem ile okunması gereken bir kitap zira çoğu yerde kaleme başvurmanızı gerektirebilecek aforizmalar var. bir insana ait ne varsa tüm duygular, gerçekle yüzleşmekte öyle güzel anlatılmış ki, okurken tamamen içinde buluyorsunuz kendinizi. gerçekte insanın kendi içinde ve kendi dışında yaşadığı her olayda alması gereken pek çok mesaj ve ibret vardır. gerçekle yüzleşmek, insanın bu mesajları nasıl yorumlaması ve bunları yorumladıktan sonra ne şekilde davranması gerektiğini gösteren bir rehberdir, insanın yaşadığı karmaşık durumu açıklayan ve farkına vardıran bir yol göstericidir. zihninizin derinliklerinde kendinize soramadığınız gerçeklerle karşılaşmak ve çözümler bulmak isterseniz, bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

27 Mayıs 2008 16:05

suadiyeli @suadiyeli

gerçekle yüzleşmek, gerçekten insanı etkileyen; zaman kavramıyla, kader kavramıyla ilgili düşünmemizi sağlayan bir kitap. ayrıca varoluş, daima bilinçli davranmak ve farkındalık üzerine yazılmış bir kitap. kişisel gelişim ve tasavvuf felsefesine meraklı olanlar bu kitabı mutlaka okusunlar.

31 Mayıs 2008 12:37

reloded @reloded

bu kitabın, dini bağnazlıktan kurtaran ve sevdiren bir yaklaşımı var. eğer gerçeğin bu (?) olduğu anlaşılabilirse, yeryüzünde çözülmeyecek sorun kalmaz. bu kitabın özetle şunu dediğini düşünüyorum: hepimiz aynı özden meydana geldik ve özde biriz. bu dünyada değerli gibi görünen şeyler, birbirimizi kırmaya, incitmeye hiç değmez. gerçekle yüzleşmek, bu amaca götüren açıklamaları, sade ve anlaşılabilir bir dille sunan ve bir solukta okunan eşsiz bir kitap.

06 Haziran 2008 18:11

Nokta @Nokta

gerçekle yüzleşmek, bağımlı olduğumuz, kendi kendimizi aldattığımız her şeyi elimizden alıp, karşılığında ilahi gerçeği, insanın, hayatın, varoluşun sırrını veriyor ve asıl özgürlüğe zamandan, uzaydan ve her türlü tariften öte olan o en yüce hale giden en kısa yolu gösteriyor. hayatımın en olumsuz devresinde giren müthiş bir hediye oldu bana. sürekli geçmişe dönük yaşıyordum. hata ve olumsuzluklarla geçirmiş olduğum dönemler hergün umudumu kırıyordu ama artık düşüncelerimin farkına vardım. tüm umutsuz vakalara tavsiye ederim.

08 Haziran 2008 20:37

nergis @nergis

gerçekten çok etkileyici bir kitap! kitabı bir arkadaşım sayesinde okuma fırsatı buldum ve çok etkilendim. ruhsal anlamda kendimi iyi hissetmiyordum fakat okuduktan sonra inanılmaz derecede mutlu oldum. yaşamınızın huzurlu olmasını isterseniz, ilahi gerçekleri günümüz lisanı ile anlaşılır bir şekilde anlatan bu kitaba zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

12 Haziran 2008 14:53

varla_yok_arası @varla_yok_arası

bir gecede okudum, kitabı elinize alınca bırakamıyorsunuz. sayfaları çevirdikçe okudukça içimde bir mutluluk oluştu. kitaba sık sık dönüp tekrar tekrar okuyorum. bence başucu kitabı. okuduğumdan beri kendimi çok huzurlu hissediyorum, konuşurken bile çok dikkatli konuşuyorum. farkındalık ile ilgili çok fazla kitap okudum. fakat bu çok daha farklı, herkesin mutlaka okumasını isterim.

15 Haziran 2008 12:36

aşkın sesi @aşkın sesi

çocukluğumdan beri aklımda bu konularla ilgili bir sürü soru vardı. ve hiçbirine mantıklı bir cevap bulamamıştım. iki hafta önce gerçekle yüzleşmek, isimli kitapla karşılaştığımda hayatım boyunca hissetmediğim bir şey hissettim. yıllardır arayıp ta bulamadığım özlemini çektğim bilgi tam karşımdaydı. bu öyle bir mutluluktu ki sadece yaşayan bilir. önceden aklıma gelen ve acaba böyle olabilir mi diye düşündüğüm pek çok şeyin zaten öyle olduğunu farkettim. yazarına sonsuz teşekkür.

28 Haziran 2008 17:31

süreyya @süreyya

bu kitabının da çok sayıda kişiye ulaşarak rasûlullah efendimizin daha iyi anlaşılmasına ve bugüne kadar bir çok insanın aklındaki yanlış anlayışların yeniden değerlendirilerek gerçekçi bir yaşama anlayışına dönüşmesine vesile olmasını tüm kalbimle dilerim.

09 Temmuz 2008 12:27

sebahattin zorlu

Maalesef henüz sebahattin zorlu ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle