düş(le)mek
: - /10 ( Üye)

güzedüşen @güzedüşen

türk edebiyatı'nda ortaya koyduğu romanlarıyla iyi işler çıkaracağa benzeyen ali bolat'ın; ensest ilişkilerden, bir kadının yalnızlığına, eşcinsel ilişkilerden, iç sorgulamalara dek uzanan sıradışı bir tavrı kısa öykülerle yansıttığı ve yeraltı edebiyatına örnek olarak gösterilebilecek kitabı. yazar, bunu kaleme alınırken yalnız türk edebiyatı'nda değil dünya edebiyatı'nda sıkça rastlanmayan bir karşı duruş göstererek; tenler ötesi bir sevgi ve bunun doğada ve insan kalbinde yankılanış biçimini göstermeyi amaçlamıştır. mesajının herkese ulaşması adına da samimi, sıcak bir anlatımı ve yalın bir dili benimsemiştir. kitaptan bazı alıntılar:

"hayata küskün çocukların oyunlarından geldim buralara. körebe oynadık aşkla; kör ben oldum, ebeyi bulmadık hiç bir zaman. aylarca aynı evde yaşadığım, tanıdığımı sandığım bir çocuğun arkasından hiç tanımamış gözlerle bakıyorum şimdi. kör benim, ebe kim?"

"odama geldi iki gün sonra -beş yüz yetmiş yedi-, gözlerine baktım, konuşmadık hiç, duvarlar ilk defa böylesine beyazdı, odaya girdi, beni kapıya yaslayıp öptü dudaklarımdan. yüzüme dokundu.

"çiçeğine can vermeye geldim." dedi.gülümsedim. sonra tekrar öpmeye başladı beni, yüzümün canlandığını hissettim. tiksindim, ama beni öpmesini gerçekten bu kadar çok istediğim için... bir tene dokunmanın büyüsünü ilk o gün anladım ve her büyüye yapıldığı gibi, yeraltına gömdük dokunuşlardaki ko(r)kuyu. hala yaz gelince aynı kokuyu alıyorum, ölmek geçiyor içimden, yapamıyorum.

04 Nisan 2009 15:49

ali bolat

Kitap Adı
orospu konçerto
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle