toza sor
: 9.0 /10 ( 3 Üye)

aylak adam @aylak adam

hayatımı değiştiren kitap. john fante'nin en iyi romanı. çok sadece bir anlatımı var. arturo bandini'nin imkansız aşkını anlatır

30 Ocak 2010 16:35

aylak adam @aylak adam

ayrıca;

<"derken bir gün bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım. bir kaç paragraf okudum. sonra çöplükte altın bulmuş gibi kitabı masaya götürdüm. cümleler sayfada yuvarlanıyorlardı, kayıyorlardı. her cümlenin kendine özgü enerjisi vardı. cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu; sayfaya oyulmuşlardı sanki. duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda. mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla içiçe geçmişti. o kitabın ilk sayfaları benim için çılgın bir mucizeydi.

kütüphane kartım vardı. kitabı alıp odama götürdüm, yatağıma uzandım, okumaya başladım ve çok geçmeden farklı bir üslup geliştirmiş biri ile karşı karşıya olduğumu biliyordum. kitabın adı "toza sor" yazarı ise john fante'ydi. fante'nin yazarlığıma ömür boyu sürecek bir etkisi olacaktı. toza sor'u bitirdim ve kütüphaneye gidip diğer kitaplarını aradım. iki tane buldum; dago kırmızı ve bahara dek bekle, bandini. aynı üslupla yazılmışlardı; kolayca ve yürekten.

evet fante beni çok etkiledi. o kitapları okuduktan kısa bir süre sonra bir kadınla yaşamaya başlamıştım. benden daha ayyaştı ve korkunç kavgalar ederdik. bazen ona, "bana orospu çocuğu deme! bandini'yim ben, arturo bandini!" diye bağırırdım.

fante benim tanrı'mdı ve tanrı'ların rahatsız edilmeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum. ama angel's flight'ın neresinde oturduğunu tahmin etmeye çalışır, hala orada yaşadığını düşlemeyi severdim. hemen her gün oradan geçerdim. camilla'nın tırmandığı pencere bu muydu? lobi bu mu? hiçbir zaman emin olamadım.

39 yıl sonra toza sor'u bir daha okudum. fante'nin bütün kitapları bugün de tazeliğini koruyor. ama benim favorim, toza sor, çünkü sihiri keşfettiğim ilk kitaptı. dago kırmızı ve bahara dek bekle bandini'den başka kitapları da var fante'nin. hayat dolu ve üzümün kardeşliği. şu anda fante bunker hill düşü adlı yeni bir roman yazıyor.

fante'nin nihayet bu sene, çok farklı koşullarda tanıdım. fante'nin öyküsü bu kadarla kalmıyor. şanssızlık, bahtsızlık ve ender bulunan bir cesaretin öyküsüdür onunki. bir gün anlatılacaktır, ama burada anlatmamı istemediğini hissediyorum. ama şu kadarını söyleyeyim; sözü nasıl yazdıysa hayatı da öyle yaşadı; güçlü, iyi, yürekten.

yeter şimdi kitap sizin."

charles bukowski
6.5.1979
not: fante'nin toza sor'una bukowski'nin yazdığı önsöz>

01 Şubat 2010 16:12

john fante

Kitap Adı
1933 berbat bir yıldı
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
hayat dolu
Yayınlanma Tarihi
2010
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
büyük açlık
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
los angeles yolu
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle