araba sevdası
: 6.6 /10 ( 5 Üye)

zmanap @zmanap

ana karakter olan bihruz bey oldukça savurgan bir mirasyedidir. bir mesire yerinde gördüğü bir kadına aşık olur ancak aşık olduğu kadın fakir bir kadındır. bihruz beyinse etkilendiği şey kadından çok kadının gezinti için kiraladığı arabadır. tam türk filmi kıvamında bir kitap.

31 Ocak 2010 15:43

kitapkurdu_baris @kitapkurdu_baris

okuduğum tek türk edebiyatı romanı olması bakımından benim için yeri ayrı.sadeliği ve akıcılığıyla diğer romanları da okuyacak olmamı sağlayacak. özet geçersem tek oldu ama son olmayacak :)

13 Eylül 2012 20:07

koleman @koleman

recaizade mahmut ekrem, 1846 yılında istanbul'da doğmuştur, dönemindeki edebiyat alanlarında görülen yenileşmenin esas mimarlarındandır. yazarın, namık kemal'le tanıştıktan sonra edebiyata daha da ağırlık verdiği gözlenir. edebiyat alanına olan etkisi "talim-i edebiyat" adlı kitabı aracılığı ile daha da güçlenmiştir. genç yazarlar ve şairler onun bu öğretici eserinden faydalanmışlardır. konu olarak, bihruz bey, babası öldükten sonra kendisine miras olarak kalan paraları hiç bitmeyecekmiş gibi harcamaya başlar. görenlerin gözünü kamaştıran çok güzel arabasıyla birçok toplantı ve gezilere çıkar. günlerden bir gün, arabasıyla gezdiği sırada, yine başka bir arabada sarışın bir yosmaya aşık olur ve kendisini kıza kaptırır. bütün servetini bu kız uğruna harcamaktan çekinmez. ayrıca romanda, zenginliğin mutluluk için yetmeyeceği en açık bir şekilde vurgulanır.

17 Ocak 2013 11:10

Şah @Şah

ah bihruz bey ah..şu zaman yaşasaydın tam çağın adamı olurdun işte.. adam sırf hava olsun diye fransızca kelimeler katarak konuşur, sırf arabalara düşkünlüğü bile yeter:) cebinde hava olsun diye fransızca gazeteler taşır.. ve bütün servetini bir gün arabası ile gezerken yanından geçerken arabasını görüp çok beğendiği bir kadına harcar..sevdası aslında o arabayla başlamıştır..kitapta adını burdan alır..
kitap için trajikomik en uygun tanım olacaktır..
okuyunuz efenim.

20 Kasım 2013 02:00

recaizade mahmut ekrem

Kitap Adı
çok bilen çok yanılır
Yayınlanma Tarihi
1983
Kullanıcı
Görüntüle