karşıdevrimciler
: - /10 ( Üye)

tacimmanap @tacimmanap

kaan arslanoğlu, yeni romanı karşıdevrimciler'de; devrimcilik, solculuk, ulusalcılık, sosyal-demokratlık, liberallik ve sivil toplumculuk gibi artık iç içe geçmiş ve birbirinin yerine kullanılmaya başlanan kavramları sorguluyor, tabii ki devrimciliği referans alarak...

avrupa birliği, insan hakları, özgürlükler, kimlik politikaları, azınlıklar ve liberalleşme gibi türkiye'nin güncel sorunlarına odaklanan romanda, arslanoğlu, zor olanı seçiyor ve içinden geçtiğimiz günlerin siyasal olay ve aktörlerini ele alıyor. devrimcisi, karşıdevrimcisi, liberali, sivil toplumcusu, sendikacısı, entelektüeli, yazarı, yayıncısı, sosyal demokratı, ulusalcısıyla tüm karakterlerini yer yer ironik yer yer de trajik biçimlerde betimleyen arslanoğlu, onları bir kuklaya dönüştürmeden, canlı ve dinamik bir biçimde anlatarak, hem içinde yaşadığımız siyasal atmosferin bireysel ve toplumsal etkilerini hem de onu üreten ve dönüştüren bilinçleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

"karşıdevrimciler'de bir karşıdevrim cenneti olan ülkemizdeki her tür karşıdevrimciyi görebilirsiniz. böyle bir ortamda hâlâ devrimci kalmaya çalışanları, umudu, yeniden göveren, duruşuyla, insanıyla çoğalan direnç damarını da fark edebilirsiniz."

03 Şubat 2010 16:29

kaan arslanoğlu

Kitap Adı
devrimciler
Yayınlanma Tarihi
1988
Kullanıcı
Görüntüle