yeter tenimi acıtmayın
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

lucy @lucy

yüzünde yüzyıllık gölgeler taşıyan kadın, bu izleri her vakit bir adama mı borçludur? bu izler, gizemli tapınak muamelesi gören kadın cinselliğinin keşif yolculuklarını mı anlatır her zaman? yoksa her kadın -eğer isterse- bedenini keşfetme coşkusunu armağan edeceği erkeği gizliden gizliye seçer mi? haberi bile olmaksızın seçilen erkek bu utkuyu neye borçludur?

dört kadının örtüştürerek paylaştıkları ve ortak tarih olarak var ettikleri geçmişlerinin, bugünlerini ipotek altına alması ne kadar adil? kurban haline gelen bedenler hangi tarihsel suçun bedelini ödüyor?

meltem arıkan önceki kitaplarında rastladığımız soruları, üstelik yeni sorular da ekleyerek, bu kez bedenin özgül tarihinin ayrıntılarında yeniden soruyor. ancak yanıt konusunda ödünsüz davranmayı yeğ tutarak, yalnız yanıt almayı hak etmiş sorulara, romandaki karakterlerin kurgusal gerçeği içinde yanıt veriyor.

bir de bakıyorsunuz kurgusal anlatının soruları ve yanıtları, gerçekte tanık olduğumuz ve hatta birebir yaşadıklarımızın 'ta kendisi!' meltem arıkan, anlattığı insanları edebiyatın olanaklarını yaratıcı biçimde kullanarak bilindik kılıyor.

kadınlara ağırlıklanmış kadın öyküsü değil anlattığı; junguen bakışla kadındaki erkeğe ayna tutarken aynanın içinden erkekteki kadına dair çok net fotoğrafların yansımasına katkıda bulunuyor.

bir entrika mı var? hele kadının katkısı olduğu entrika, öldürücü türden! kadını 'entrika' haline getiren erkek beceriksizliğine ait 'arkeolojik bir kazı' diyorsanız, bu kitap iyi bir rehber! altta yatanı zedelemeden 'ilk haliyle' gün yüzüne çıkarırken, kazıya başladığınızda, bugünün ışığıyla dünün gerçeğine ulaşmak ayrı bir coşku haline geliveriyor. bu kazı için özel aygıtlara gereksiniminiz yok. ilk sayfayı çevirin yeter.

meltemarikan.com.tr

22 Şubat 2011 14:52

meltem arıkan

Kitap Adı
umut lanettir
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
zaten yoksunuz
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle