bir delinin hatıra defteri
: 6.6 /10 ( 5 Üye)

mimic @mimic

ukraynalı bir yazar olan gogol'un -yanlış hatırlamıyorsam- 3 küçük hikayede oluşan kısa bir kitabı. kitaba ismini veren küçük hikaye "bir delinin hatıra defteri" içindeki en güzel hikaye. bir delinin günlüğü şeklinde yazılmış sürükleyici bir hikaye. lakin aynı kitaptaki diğer hikayeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

27 Nisan 2007 11:13

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

adam gerçekten deli. kendini ispanya kralı sanıyor, kendisine yapılan işkenceleri bile ülkemin gelenekleri ne kadar da agırmış diye sineye çekiyor. hele sevdiği kızın evine girip, köpeğin mektuplarını aşırması da ayrı bir delilik. deli işte diyip geçiyorsunuz ama geçmeyin anlatılanların temsil ettiği kavramlar üzerinde beyin jimnastigi yapın.

30 Mayıs 2007 11:38

mesimes @mesimes

can yayınları'nın 5 hikayeden oluşan "bir delinin güncesi" derlemesini okudum. bir delinin güncesi, gerçekten sürükleyici ve ilginç, kitaptaki diğer hikayelerden ise özellikle gogol'ün "palto" ya da diğer adıyla "kaput" isimli hikayesini tavsiye ederim. "neva caddesi" ve "burun" hikayeleri ile birlikte gogol'ün kendine özgü tarzı kendini belli ediyor. nikolay gogol'ün gerçek bir usta olduğunu düşünüyorum. hikayeleri insanı sıkmıyor, sürükleyici ve eğlenceli.

30 Mayıs 2007 14:53

Dr.Oetker @Dr.Oetker

kısa, hoş bir kitap. en azından gogol okumuş oluyor insan. adamın kendini ispanya kralı zannettiği bölümler de ziyadesiyle komik.

30 Mayıs 2007 16:15

elm @elm

gerçek bir delilik...

30 Mayıs 2007 19:54

ukala @ukala

her deliye deli deyip boşverilmez o deli...3 hikayeden oluşan bu kitaptaki 3. hikaye olan 'burun'un sonunda şöyle diyor gogol ''gene de şunu belitmeliyiz ki, dünyada bu tür saçmalıklara heryerde rastlanıyor.onları kabul edebiliyorsak, bu hikayeyi de normal kabul etmemiz gerekir.'' hikaye gerçekten saçma ama bu cümleleri okuduktan sonra irkilerek düşündüm sonra...

13 Ağustos 2007 21:56

kitap kuzusu @kitap kuzusu

hatırladığım kadarıylı iki kısımdı. ilk kısım çok akıcı ve zevkli ikincisi de bi o kadar sıkıcı ve saçma(burun kısmı)

15 Eylül 2012 16:16

nikolay vasilyeviç gogol

Kitap Adı
ölü canlar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
palto
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
taras bulba
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
müfettiş
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle