nefes
: - /10 ( Üye)

arwen @arwen

tekrar tekrar okusam sıkılmayacağım, her seferinde yeni detaylar yakalayabileceğimi düşündüğüm bir roman. nuriye akman bu romancılık işinde iddiasını devam ettiriyor. arkasından da "örtü" geldi. ama nefes bambaşka. din, kültür, dil kavramlarına da değinilen, doğum-ölüm döngüsünü çok güzel şekilde aktaran kurgusunda da başarılı bir roman. şiddetle tavsiye ederim.

27 Nisan 2007 12:11

nane_limon @nane_limon

...sırrı birden uyandı. gözünden önce kulağı açıldı. tabende şarkı söylüyor sandı. seyretmek için kalktı. kadın yüksek sesle kitap okuyordu. sayfalardan buğu çıkıyordu. kitap sanki nefes alıyordu. tabende’nin solukları, kitabın soluklarına karışıyordu. kadın bu sisin içine bir giriyor bir çıkıyordu, durmadan sallanıyordu.

sırrı onun ağzından çıkan harfleri tek tek hem gördü, hem işitti, hem de onlara dokundu. gördüğü harflerin dansıydı. işittiği harflerin çığlığıydı. değdiği harflerin teniydi.

sırrı korkmadı. hayretle baktı, baktı, baktı... cesareti, bir ödül daha aldı. odanın içinde, nefeslerin ve seslerin arasında, bir kapı belirdi. kanatları, tabende’nin şarkısının ritmiyle yavaş yavaş açıldı. tam iki yana dayandığında ortasından yeni bir kapı açıldı. tabendenin sözleri onun kanatlarına da saçıldı. kapı içinde kapı. kapı içinde kapı. uzun mu uzun bir koridor zuhur etti. koridor pencereden dışarı çıktı. sırrı arkasından koştu. iç içe kapılar kanatlarını açmış göğe uzandı.sırrı arkasından kovalamadı.döndü ebesine baktı. kadının yüzünde ne bir şaşkınlık, ne de sevinç vardı. olan biten tabende’ye aşikar değildi. bu kadarını sırrı bile anladı.

tabende okumayı tamamladı.kitabı göğsüne yasladı, üç kez öptü, başına koydu, sonra rafa kaldırdı. elleriyle yüzünü sıvazladı....

22 Haziran 2007 09:17

nuriye akman

Maalesef henüz nuriye akman ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle