cennetimden bakarken
: - /10 ( Üye)

betll @betll

bir seri katil olan komşusu tarafından öldürüldükten sonra ailesinin yaşadıklarını,katili bulmaya çalışmalarını kendi cennetinden izleyen bir genç kızın hikayesini anlatan bir kitap.

01 Eylül 2012 15:34

Betül Başar @Betül Başar

günün kitap tavsiyesi : cennetimden bakarken / alice sebold
alice sebold'un bu kitabını elime aldığımda, daha ilk beş sayfa içinde elim yüreğimde, gerilmiş halde beklemeye başladım. kitabın daha ilk cümlesi bile büyük bir dehşetle başlıyordu: ' 7 aralık 1973'te, ölürken 14 yaşındaydım...'. herhalde bir şaka ile başlıyor diye düşünürken devam eden sayfalarda insanın kanını çeken bir tecavüz ve ölüm sahnesi ile çocuk yaştaki kızın hayata veda edişini bir film izler gibi izledim. tam yargıda bulunup ' yeter dayanamayacağım' dediğim anda birden farklı bir boyuta sürükledi beni kitap.

evladını kaybeden bir ailenin yaşadıkları, karşılaştıkları güçlükler, birbirlerine olan sevgilerini yeniden keşfedişleri, o muazzam dayanışmanın anlatılışı ve tüm bu güzelliklerin cennetten naklen ölen kişinin ağzından anlatılışı, kurguyu bir kat daha cazip hale getirmişti benim gözümde...

karakterler içinde en çok kız kardeş karakterini beğenmekle beraber, küçük erkek kardeşin ablasını gördüğünü iddia ettiği sahnelerin beni etkilediğini de söylemeliyim.

bu tarzda yazılan ve son derece travmatik halde işlenen acılı hikayeler, pek çok kitapta işlenmiştir ancak sanırım bu kitabı diğerlerinden farklı yapan özellik; cennetten anlatılıyor olması. ilk aşamada çok olağanüstü gibi görünmese de, okuyucuyu rahatlatması ve okurken olayın acitasyon tarafından öte, hikaye boyutunda düşünülebilmesi de bu özelliği anlamlı ve önemli kılıyor.

ben kitabı okurken; ' acaba benim cennetim nasıl olurdu? ' sorusunun cevabını aramaya başladım bile. sanırım okumaya başladığınızda siz de benzer bir soru ile baş başa kalacaksınız. keyifli okumalar diliyorum :)

23 Eylül 2013 10:29

alice sebold

Maalesef henüz alice sebold ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle