onca yoksulluk varken
: 9.0 /10 ( 2 Üye)

farusel @farusel

''onca yoksulluk varken'' romain gary'nin emile ajar takma ismiyle yazdığı bir romandır. annesi hayat kadını olan minik momo'nun ağzından, madame rosa ile olan ilişkisinin anlatıldığı keyifli bir roman. ayrıca belirtmek gerekir ki, goncourt ödülü diye bir ödül vardır ve bu ödül bir kişiye sadece bir kez verilir ama romain gary bu ödülü emile ajar takma ismi ile de almıştır. kitap bana göre üslup açısında 'şeker portakalı'ile aynı tadı verir. herkesin okumasını tavsiye ederim.

21 Eylül 2012 13:55

c. @c.

bir çırpıda okunur, fakat kolay unutulmaz. bir çocuğun gözünden dünyayı o kadar güzel anlatır ki bir yetişkinin nasıl böyle bir kitap yazmış olabileceğine şaşırırsınız. bazı cümleleri can yakar, gözlerden yaş getirir. rahatsız edecek kadar samimidir, kitap ama bu rahatsızlık kendimizden ötürüdür. "çünkü mutluluk yokluğuyla bilinen bir merettir."

09 Aralık 2012 20:01

Ashimâ @Ashimâ

Konusunu yazmaktansa hissettirdiklerini dile getirmeyi yeğlerim. Bir hüzün düşünün, ışıklarda, sokakta ağzı küfürlü çocukları her gördüğünüzde gelip sol yanınızı acıtan. Bu Momo' nun trajik hikayesi. Bu kitaptan sonra da hayat kadınlarına, babasız ailesiz ve yuvasız çocuklara başka baktım. Her insan doğduğu yerde ki yaşam şartlarını doğal zanneder. Bazı yerlerde kahkahalar attım. Filmide var fakat kitaptan aldığım tadı ekşitir diye korkup izlemedim. Tavsiyemdir.

26 Ağustos 2018 22:23

romain gary

Kitap Adı
gros-calin
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
polonya'da bir kuş var
Yayınlanma Tarihi
1992
Kullanıcı
Görüntüle