sümerli ludingirra
: 9.0 /10 ( 1 Üye)

zmr @zmr

sumerli ludingirra, sumerolog muazzez ilmiye çığ'ın bir ömür verdiği çalışmalarının özüdür.
istanbul arkeoloji müzelerinde bulunan ve sumer, akad, hitit dillerinde yazılmış 74 çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalışan, araştırmalarını bugün de sürdüren çığ'ı, sumerliler üzerine yayımlanmış çok sayıda kitap, makale ve çeviri eserinden tanıyoruz.
yine kayak yayınları'ndan çıkan kur'an incil ve tevrat'ın sumer'deki kökeni adlı kitabında (kasım 1995), kutsal kitapların sumer yazılı belgelerindeki kaynaklarını inceleyen çığ, bu kez, sumerli şair ludingirra'nın ağzından sumer kültürünü anlatıyor.
anlatılanların tümü, çiviyazılı belgelerdeki bilgilerdir. eser, bir 'kurgu' değil; konuya 56 yılını vermiş bir uzmanın ulaştığı bilimsel düzeyin ve olgunluğun ürünüdür.
sumerli şairler, üçü dışında, imzalarını kullanmamışlar, işte ludingirra, adı bugüne ulaşan üç sumer şairinden biridir. dört bin yıl önce yaşamış ludingirra ile tarihin derinliklerine uzanan zevkli bir yolculuğa çıkacaksınız. her sözcüğü 56 yıllık birikimin içinden süzülerek gelen bu çalışmayı, konuyla ilgili sumer tabletleri, nippur şehri harikası ve öteki belgelerin fotoğraflarıyla birlikte okura sunuyoruz.

22 Eylül 2012 19:55

muazzez ilmiye çığ

Kitap Adı
kur'an incil ve tevrat'ın sümer'deki kökeni
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
atatürk düşünüyor
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
hititler ve hattuşa
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle