teyzem latife
: 7.0 /10 ( 1 Üye)

tugce @tugce

"teyzem latife, mustafa kemal ile karşılıklı olarak birbirlerine verdikleri söz gereği hiç konuşmadı. ancak o dönemde zaten bir kadının boşanmadan sonra konuşması ailemizde olmayan bir şeydi, ayrıca bu sözü de verdiği için hiçbir şekilde konuşmadı. aile de, aslında onun vermiş olduğu bu sözü onurlandırarak bir vasiyet bildi, bu sebeple onlar da konuşmadı. ancak latife teyzemin mustafa kemal'i, evliliğini, kocasını korumak için vermiş olduğu sözü tutması o zaman için paşa'yı korumuş olabilir ama bugün artık korumuyor. çünkü o kadar çok yanlış fikir, yanlış bilgi var ki, bugün artık bazı şeyleri konuşmak lazım. latife teyzemin hayatı gizli, saklı bir şey değil. nereye gittiği, ne yaptığı belli fakat yorumlamalar o kadar yanlış ki, bunlar hakkında yanlış bilinenleri açıklamayı bir görev olarak görüyor ve bir borç olarak biliyorum."
-mehmet sadık öke

"paşa kendisini öpmek için eğildiğinde tavana üç el ateş eden latife hanım, mustafa kemal'e ‘son kurşunu kendime sakladım. siz memlekete lazımsınız,' demiş... efsane değil gerçeklerle yüz yüzeyiz. uşşakizade ailesinden mehmet sadık öke, 90 yıldır aile içinde saklı tutulan değerli anlatıları okurlarla paylaşıyor. mustafa kemal-latife uşşaki izdivacının bilinmeyen yanlarına ayna tutan bir nehir söyleşi."
-ipek çalışlar, yazar

"mehmet sadık öke, ‘teyzem latife' ile, mutluluğu ve acıyı da yaşamış latife hanım'ı, hak ettiği değerde ve samimi bir dille anlatan, zevkle ve beğenerek okuyacağımız bir eser ortaya koyuyor. ‘teyzem latife' ile, latife hanım'ı daha iyi tanıyacağız ve onu daha iyi anlayacağız."
-oğuz akay, yazar

"anne yarım gülümser oğlu mehmet'in ağzından iki sıradışı insanın ekseninde bir devrin ve bir ailenin, bizim ailemizin melodramını, o bildik hikâ- yeleri, tarihçi titizliği ile süzülmüş kelimelerde yeniden hatırlıyorum."
-m. muammer erboy, latife hanım'ın yeğeni
yazar:fatih bayhan & mehmet sadık öke

yazar:m. sadık öke
yazar:fatih bayhan

08 Kasım 2012 20:09

ahuş @ahuş

şimdiye kadar öğrendiklerimizden çok farklı kitapta yazanlar.. acaba hangisi gerçek diye düşünmeden edemedim.

ayrıca kitapta çok fazla tekrara yer verilmiş. yeter artık diye bağırasım geldi ama kitabı bitirdim.

13 Şubat 2014 14:15

mehmet sadık öke

Maalesef henüz mehmet sadık öke ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle