başarıya uzanan köprü - kitapların sırrı
: - /10 ( Üye)

Hazel Öztekin @Hazel Öztekin

yazar, kitabının önsözünde “kitab’ın kitabını yazmakla ne amaçladığını da şu şekilde ifade ediyor: “biz bu çalışmamızla; çocuklarımıza, öğrencilerimize, gençlerimize ve tüm topluma kitap okuma sevgisini kazandırmayı amaçladık. dünyada başarılı olmuş insanların, bu başarılarını okudukları kitaplarla gerçekleştirdiklerini örneklerle anlatmaya çalıştık. mucitlerin icatlarını kitaplardan esinlenerek yaptıklarını ortaya koyduk. bu sebeple kitaba isim olarak “başarıya uzanan köprü” (kitapların sırrı) dedik.
kitap okumanın insana sağladığı faydaları izah ederek, kitap okumayı özendirmek için, alınacak tedbirler üzerinde durduk.
çinlinin meşhur sözünde : “aç bir insana balık ısmarlama, ona balık tutma sanatını öğret” dediği gibi, biz bu çalışmamızda aynı felsefe ile hareket ettik. çocuklarımıza ve gençlerimize öncelikle niçin kitap okumaları gerektiği düşüncesini uyandırarak, kitap okumanın önemli bir gereksinim olduğu gerçeğini kavratmayı amaçladık. büyük bir aşk, sevgi ve hazla kitap okuma sanatını kazandırmayı hedefledik.
sevseler ve okusalar insanlarımız deste deste kitapları. silseler lügatlerindeki kin, nefret, kavga, düşmanlık, gıybet, fitne, fesat, haset, yalan gibi kavram ve düşünceleri. ve hayatlarına hakim kılsalar sevgi ile saygıyı, adaletle hoşgörüyü, doğrulukla dürüstlüğü, iyilikle güzelliği, ahlakla fazileti. gerektiğinde tereddütsüz uygulasalar almadan vermeyi, sevilmeden sevmeyi, yaşamadan yaşatmayı… diliyorum ki; kitap sevgisi iksiri toplumumuzun gönül ve sosyal hayatına tam bir hakimiyet sağlasın. istiyorum ki; kitap sevdası öğretmenin dersinde, öğrencinin ilgisi ve bilgisinde, komutanın emrinde, askerin tekmilinde, doktorun dermanında, hakimin fermanında, annenin ninnisinde, çobanın kaval sesinde, şairin güftesinde ve sanatçının bestesinde en geniş şekliyle ifadesini bulsun. böylece kitap vazgeçilmezlerimizden birisi olsun.”
yazar mustafa turan, kendisinin 15-20 hanelik bir dağ köyünde doğduğunu, çocukluğunun çok mahrumiyet içinde geçtiğini ve birleştirilmiş sınıflarda ilkokulu okuduktan sonra çoban olduğunu o günleri adeta yaşayarak nemli gözlerle anlatıyor. koyunların peşinde sürekli kitap okuyarak, elde ettiği birikimle, o dağlardan ve çobanlıktan kurtulduğunu da kitapta bir bölüm olarak “kitaplar sayesinde kurtuldum” başlığı altında çok dramatik bir tarzda işlemiş.

08 Ocak 2013 13:09

mustafa turan, osman suroğlu

Maalesef henüz mustafa turan, osman suroğlu ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle