vatan yahut silistre
: 7.8 /10 ( 5 Üye)

koleman @koleman

türk tiyatro tarihinin kült eserlerinden biri olan vatan yahut silistre ile namık kemal kuşaklar boyu devam edecek bir “vatan edebiyatı”nın temellerini atmıştır. osmanlı imparatorluğu’nun çözülme döneminde vatan sevgisini canlı tutmak amacıyla defalarca oynanmış ve günümüzde de oynanmaya devam eden oyun, namık kemal hayattayken rusça ve almancaya, daha sonra da fransızca, sırpça ve arapçaya çevrilmiştir. düşünceleri ve eserleriyle sadece yaşadığı çağı değil, sonraki kuşakları da etkileyen namık kemal her şeyden önce bir vatan şairidir ve kaleme aldığı bu ilk oyunuyla da vatan sevgisinin ne denli yüce bir sevgi olduğunu göstermektedir.

ilk olarak 1873 yılında osmanlı tiyatrosu’nda sahnelenen vatan yahut silistre türk tiyatro tarihinde bir benzerinin daha yaşanmadığı olaylara sahne olurken, namık kemal’in de sürgün yıllarının başlamasına neden olmuştur.

17 Ocak 2013 16:03

Şah @Şah

bir yanlış bilgi var yorumda; namık kemal'in sürgün yıllarına başlamasına gazeteciliği neden olmuştur, bu tiyatro eseri sürgünden döndüğünde sahnelenmiştir.. tabi bu oyunu izleyen halkımız bi galeyana gelmiş ve sokaklara düşünce yüce padişahımız, allahın yeryüzündeki temsilcisi vs vs kızmış namık kemal'i kıbrıs'a uğurlamıştır..
vatan yahut silistre olmasının sebebi şudur ki, oyun aslında sadece vatandır..ama silistre olarakta yaygınlaşınca vatan yahut silistre olarak afişlere basılmıştır. adıda öyle kalmıştır..
minik kızımızın vatan aşkıyla cepheye gitmesi ve erkek kılığında gösterdiği başarılar anlatılmış, halk bacak kadar çocuk bile vatan için neler yaparken biz istanbulu gavurla doldurup, kapütilasyon adı altında onların olduğu her yeri onların vatan toprağı sayarak zaten elimizle veriyoruz diye kafasını ordan oraya vurmuştur..
neyse efenim namık kemal'imiz kıbrıs sürgününden öyle bir dönmüşki padişahı yalamada başarısızlığını orda ona artık neler yaparak düzeltmişlerse sağolsun döndüğünde padişahın en onulmaz savunucusu olmuştur..
işte bu da böyle bir dramatik anımızdır tarihimizde..

06 Kasım 2013 23:32

namık kemal

Kitap Adı
intibah
Yayınlanma Tarihi
1984
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
cezmi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle