safiye sultan - hadım edilmiş bir aşk
: 7.3 /10 ( 10 Üye)

argeus @argeus

cahamberlin'nin üç ciltten oluşan kitabı.serinin kitapları sırasıyla; hadım edilmiş bir aşk, ya ipek urgan ya gümüş hançer, sözüm tek ki sana geçmez celladımsın ey zaman.

yabancı bir yazarın batı dünyasının osmanlı devletine bakış açısına dair çok iyi ip uçları verdiği, okuyan insana tarih hakkında bilgi birikimi sağlayan güzel bir kitap.

28 Nisan 2007 00:28

ylzmhrcn @ylzmhrcn

insanı tarihine yaklaştıran bir kitap serisi.bazı yerlerinde biraz sıkılsamda sürükleyici ve bir dönemi aydınlatan bir kitap. safiye sultandan önce teoman ergül'ün nurbanu isimli kitabını okumuştum. iki kitap arasında bazı küçük noktalarda çelişki olduğunu gördüm.ama yinede bu kitapları okumak için hürrem sultan ile başlayın, nurbanu ile devam edin ve en son safiye sultanı okuyun derim.

21 Mayıs 2007 14:10

güneş @güneş

bize öğretilen tarihten çok faklı bir bakış açısı ile anlatıldığı için faklı geliyor insana öncelikle. gerçekten böylemiydi osmanlı döneminde kadın-erkek ilişkileri, böyle entrika dolu bir yönetimimi vardı böylesine büyük bir imparatorluğun diye düşünmeden edemiyorsunuz. kişisel fikrim ise o zaman neler yaşandığını tam olarak bilmemiz mümkün değil elbette ama o kadar yoz, çarpık ilişkilerin yaşanmadığı yönünde.

06 Ağustos 2007 15:44

oslew_88 @oslew_88

harika yazılmış ama insan okurken hep şüphe ediyor bi yabancı ne kadar tarafsız yazabilir ki diye.eğer doğruysa ne kadar korkunçmuş o dönem.iyiler her zaman kazanmıyormuş demekki.

10 Ağustos 2007 20:46

gaye @gaye

tarih romanları sevenler için süper.

13 Ağustos 2007 13:07

AdaPeri @AdaPeri

bir dönemi roman gibi tekrar okumak güzel. benim için harem ve yaşanan bir sır gibi. harem içinde geçen hangi kitap bulursam benim için büyük bir kaynak.

07 Eylül 2007 11:51

deno @deno

haremin adı geçince entrikalar herkesin aklına gelir.bu nedenle konusundan dolayı merak uyandıran bir kitap.daha öncekiler kadar iyi bulmasamda yinede sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

25 Haziran 2009 00:11

deep_not @deep_not

boleyn kızları serisi ,moskof cariye hürrem ve bu kitabı okuduktan sonra imparatorlukları yönetenlerin kadınlar olduğuna ve yıkan şeyinde kadın gücü olduğuna kanaat getirdim. henry olsun kanuni olsun bu kitaplara göre kadınların elinde oyuncak.

verilen detaylar, ayrıntılar yalan dolan olsa bile az buçuk öğrendiğimiz tarihe göre yabancı gelin olayı koca imparatorluğu kurt gibi yemiş bitirmiş. bunlar dizi olsa doğrusunu gösterseler desek denendi hürrem'i gülben ergen oynadı. batırdılar. safiye'yi de beren saat yapar bunlar popüler diye.

kitapta tek hoşlandığım karakter ismihan sultan oldu. diğerlerini günahım kadar sevmedim. devamını okuyacağımı sanmam.

08 Haziran 2010 01:43

selvi @selvi

yazarın serisinin ilk kitabı ve en güzel kitabı bence safiyenin ilk aşkının nasıl hadım edildiğinin hikayesi anlatılmış.

14 Ocak 2012 13:35

Gül Ulucan Ekmen @Gül Ulucan Ekmen

bu 3 seti okurken iyiki osmanlıda yaşamamışım dedim her sayfasında safiyeden nefret ettim kendi oğlundan başkası tahta geçmesin diye en yakın arkadaşının 3 oğlu hatta kendi torunu dahil tüm erkek bebekleri öldürdü tarihe bakılacak olursa bir kadının damarına bastığında korkulması gereken bir canlı olduğuna tekrar emin oldum

09 Ocak 2014 10:58

ann chamberlin

Kitap Adı
safiye sultan - ya ipek urgan ya gümüş hançer
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
safiye sultan - sözüm ki tek sana geçmez celladımsın ey zaman
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle