saatleri ayarlama enstitüsü
: 8.5 /10 ( 19 Üye)

braunghost @braunghost

yazarın ince dokundurmalar ve başarılı bir kurguyla edebiyatımıza kazandırdığı en önemli eseridir.oğuz atay ve orhan pamuk gibi yazarlar kitaptan ve yazardan etkilediklerini ifade etmişlerdir. avrupe tekniğine ayak uydurmaya çalışan ve bunu yaparken bize has davranışları bir kenara koyamayan insanların komik durumları başarıyla aktarılmıştır. radyolarda defalarca seslendirdiler. ntv radyoda dinlemiştim sanırım bir bölümünü.

22 Nisan 2007 19:46

angeleyes @angeleyes

bana "ayar saniyenin peşinde koşmaktır" mottosunu kazandırmış kitap.

25 Nisan 2007 20:36

siya @siya

ahmet hamdi tanpınar başyapıtı. huzur ya da diğer kitapları gibi ağır okunan cinsten değil, onlara kıyasla rahat okunabilir. mükemmel bir kara mizah örneği sayılabilir.

26 Nisan 2007 17:39

vega @vega

türkiyenin halini altmış yetmiş sene önceden tahmin eden ve hala hiç bir şeyin değişmediğini görünce adamın ne diyeceğini şaşırdığı tanpınar kitabı..huzur kadar sevmesem de okurken zevk aldım..

26 Nisan 2007 18:37

bohemi @bohemi

ince bir espiri anlayisiyla yazilmis,okunmasi zevkli bir kitap.
soyle bir kismi vardir ki, beni cok etkilemis ve zaman zaman aklima gelerek icimi urpertmistir.
“ben asktan daima kactim. hic sevmedim.belki bir eksigim oldu.fakat rahatim.askin kotu tarafi insanlara verdigi zevki eninde sonunda odetmesidir.su veya bu sekilde…fakat mutlaka odetir.hic bir sey olmasa, bir insanin hayatina luzumundan fazla girersiniz ki bundan daha korkunc bir sey olamaz…”

28 Nisan 2007 23:51

coolserkan @coolserkan

okuyamadığım tek kitap..

29 Nisan 2007 22:12

budala @budala

okuduğum için çok memnun olduğum kitaplardan biri. günümüzü ön gören konusu, ince hiciv ve nüktedanlığıyla, unutulmaz karakterleriyle -halit ayarcı gibi bir karakter yaratmak her yazarın harcı değildir kanımca- türk edebiyatında bir benzeri daha olmayan bir kitap.
bir de yapı kredi yayınları'ndan çıkan versiyonunun kapağına, ahmet hamdi tanpınar ve kara kedisine ayrıca hasta olduğumu belirtmeliyim.

06 Mayıs 2007 22:54

Asuman @Asuman

toplumca birşeylerin suyunu çıkarmayı, abartmayı ne kadar ustaca ve ciddi bir şekilde yapabildiğimizi harika bir üslupla anlatır.beğenerek okumuştum.

09 Ağustos 2007 15:00

Alazhana @Alazhana

türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri ahmet hamdi.ve bence en güzel kitabı da saatleri ayarlama enstitüsü.müthiş bir zeka..kelimeleri, cümleleri haykırıyor, inliyor.bu kadar mı güzel yazılır bir kitap derim hep onu okurken.
nefis.. nefis.. nefis..
kitaplarının güzelliğini anlatacak kelime bulamıyorum.

27 Ağustos 2007 02:38

kaizen @kaizen

bugün itibariyle bitirdiğim ve hep gülümseyerek hatırlayacağım tanpınar eseri. okuması müthiş kolay ve zevkli, "gerçekler bu kadar güzel, akıcı ve eğlenceli biçimde aktarılabilir mi" dedirten, çok başarılı bir roman. bir cümle aktarmak istiyorum romandan, tanpınar'ın hiciv başarısını gösteren cümlelerden biri:

"felaket senelerimde beni o kadar sıkıntım içinde rahatsız etmemek dirayetini gösterenler şimdi bana hısım akraba sevgisi ve dostluk gibi yüksek insani meziyetlerin bende de bol bol mevcut olduğunu ispat edebilmek için lazım gelen fırsatı vermekte birbirleriyle adeta göz açtırmayacak şekilde yarışa girmişlerdi."

20 Aralık 2007 16:37

ahmet hamdi tanpınar

Kitap Adı
huzur
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sahnenin dışındakiler
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
beş şehir
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
mahur beste
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
şiirler
Yayınlanma Tarihi
1968
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
aydaki kadın
Yayınlanma Tarihi
1987
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yahya kemal
Yayınlanma Tarihi
1982
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yaşadığım gibi
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
19. asır türk edebiyatı tarihi
Yayınlanma Tarihi
1997
Kullanıcı
Görüntüle