körlük
: 9 /10 ( 8 Üye)

Özlem Güven @Özlem Güven

portekizli saramago'dan zaman ve yer detayları olmadan farkındalığın yitirilmesi üzerine yazılmış ilginç bir kitap. hiç simgesel bir dil kullanmadan körlüğü ve sonuçlarını anlatırken, aynı zamanda alegorik anlatımın en güzelini de yapar. dilin ve noktalama işaretlerinin kullanımı açısından da kesinlikle okunması gereken bir kitap.

28 Nisan 2007 14:13

lynn rowens @lynn rowens

belirlenemeyen bir nedenden dolayı halk hızla kör olmaktadır. şehirler kaos merkezi haline gelir, ulaşım, ticaret her türlü hizmet sona erer. bu süreçte yalnızca ilk kör olan kişinin muayene olmaya gittiği doktorun eşi kör olmamıştır. ilk kör olanlar henüz işlemekte olan devlet kurumunun kararıyla karantinaya alınırlar, ama aslında amacın onları korumak değil bir nevi terk etmek olduğunu zamanla anlayacaklardır. karantinanın nüfusu arttıkça sosyal yaşam ve toplumsal gruplar oluşur. bu gruplar temelde herkesin eşit olduğu (körlük) bir paydada dayansa da, insanonğlunun öz yapısı bu toplulukta da kendini göstermekte gecikmez.

17 Haziran 2009 21:15

selvi @selvi

ismi bilinmeyen bir ülkede isim belirtmeden insanlar kör olmaya başlar yalnız göz doktorunun karısı kör olmaz ilk kör olanlar karantinaya alınır sayıları gittikçe artar ve bunun sonucunda hırsızlıklar diktatörlükler talanlar tecavüzler artar ancak doktorun karısının sayesinde karantinadan çok az sayıda kişi kurtulur yaşadıkları şehire geldiklerinde karantinada yaşanılanların aynılarının şehirde yaşandığını görürlerhayat çok daha zorlaşmıştır artık.

02 Ekim 2011 22:40

thesedays @thesedays

okuduğum en güzel romanlardan biri. eserde karakterler isimleri değil sıfatlarıyla anılmaktadır;

birinci kör
birinci kör' ün karısı
doktor
doktor' un karısı
sekreter
siyah renk gözlüklü genç kız
gözü siyah bantlı yaşlı adam

23 Ocak 2012 16:43

yolcu @yolcu

insan hangi halde olursa olsun aynı. yazar o kadar güzel anlatmışki, içimizdeki yaratığın ne kadar vahşi olduğunu istek ve ihtiyaçların tüm olusuz şartlara rağmen insanı asla engellemediğini.yazarın dili tam olarak nasıl bilmiyorum ana çevirmen başarılıydı. aynı zamanda insan oğlunun kendi türüne karşı ne kadar acımasız olabileceğinide ortaya koymuş.

04 Mart 2012 19:42

c. @c.

gerçekte kimlerin kör olduğu hakkında düşündürür. ayrıca körleşenlerin gözlerine karanlık değil de beyaz bir örtü örtülmesi manidardır.

09 Aralık 2012 20:04

jose saramago

Kitap Adı
bütün isimler
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bilinmeyen adanın öyküsü
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
görmek
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kabil
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ölüm bir varmış bir yokmuş
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
filin yolculuğu
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
mağara
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle