lizbon'a gece treni
: 3.0 /10 ( 1 Üye)

eflak @eflak

lizbon'a gece treni, yazar pascal mercier'nin (asıl adı peter bieri) üçüncü romanı. felsefe öğrenimi görmüş, bern'de doğmuş, berlin'de yaşıyor.
kitap türkçe'ye ilknur özdemir tarafından çevrilmiş. daha önce turkuvaz kitap tarafından yayımlanmış. benim elimde kırmızı kedi yayınevi tarafından yapılmış 9. baskısı var.
bu kitabı okumakta geç kalmış olduğumu itiraf etmekle başlamalıyım yazıma. iyi yazılmış bir roman olmasının ötesinde felsefe ögeleriyle zenginleştirilmiş, okuru da kendi içinde bir yolculuğa çıkaran, iç hesaplaşmaya götüren güzel bir metin.
öğrencilerinin mundus adını verdiği raimund gregorius eski diller uzmanıdır. doğduğu şehirde, mezun olduğu lisede, her günü bir öncekinin aynı yaşayan, alışkanlıklarından vazgeçmeyen, mesleğinde hiç hata yapmayan, öğrencileri ve meslektaşları tarafından saygı gören eski kafalı bir adamdır. o sabah yağmur altında derse yetişmeye çalışırken köprünün üzerinde -atlayacağını düşündüğü- bir kadının hayatını kurtarmak isterken kendi hayatındaki eksiklerin, ölüme ne kadar yaklaştığının farkına varır. kadının portekizce söylediği bir kelimenin kulağındaki tınısı onu öyle etkiler ki bu kelimenin peşine düşer. ve artık elinde amedeu de prado'nun kitabı vardır. kitabın adı "sözlerin kuyumcusu"dur.

13 Temmuz 2013 13:09

pascal mercier

Maalesef henüz pascal mercier ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle