gerçekten beni duyuyor musun?
: 8.0 /10 ( 1 Üye)

Erguldogan @Erguldogan

2 çocuk annesi, psikoloji okumuş ve mastır yapmış, kurucusu olduğu danışmanlık merkezinde bireysel ve çift terapisi yapan kişisel gelişim atölyeleri yapan, bir yandan da boğaziçi üniv.’de görevi de olan değerli birisi. kitabın daha önsüzünde yazarın fikrine hayran oldum:
“çocuklarım artık birere yetişkin. hala anneyim, ancak fiilen pek değil. şimdilerde, sadece bana ihtiyaç duyuldukça ‘anne’ oluyorum; yani çocuklarımın, kendi yaşamlarından getirmek istedikleri kesitleri paylaşmak, dertleri olduğunda dinlemek, eğer sorarlarsa öneri etirebilmek, veya çok sıkışık olduklarında yetişebilmek için. anneliğimin fiili katkısı azaldı, ancak niteliği aynı. çünkü anneliği sadece bakım, besleme, ders çalıştırma, yönlendirme veya duygusal borçlandırma olarak görmedim. benim için annelik öncelikle bir ilişki.”

üstine söylenecek eklenecek 1 kelime, harf bile yok. anneliği böyle yaşayabilmek, bu aşamalara getirebilmek çok güzel, ve kendime hedef koyduğum birşey. inşallah bu şekilde de olur.
kitaptan bazı cümlelere yer vermek istiyorum,altını çizdiğim önemsediğim kısımlar bunar. aslında koca sayfa, koca paragrafın hepsini işaretlediğim kısımlar da var ama onları artık yazamayacağım. okuyunuz lüffen.
- - aile içi çocuklarla oluşan sorunların birçoğu, annenin (veya babanın) tepkilerini, düşünmeden, ‘başkaları öyle yaptığı için’, sağduyusuna ve içinden gelen duygulara kulak vermeden göstermesinden veya duygularını yanlış ifade etmesinden kaynaklanır.
- - diğer bütün sanat ve meslekler öğrenildiği halde, yaşamın yaklaşık 20 yılını kapsayacak anne-babalık mesleğini hiçbir okul öğretmemektedir.
- - çocuk eğitimine takdir ve teşvik, ödülden daha önemlidir.
- - takdirsiz bir ödül bazen çocuk için anlamsız olur, çocuk hangi kabul gören davranışı için ödllendirildiğini bilemez, ve ödül etkisini kaybeder
- - ceza da ödül gibi etkisini zamanla kaybeder
- - çocuk cezadan kaçabilmek için yalan söyler.
......

17 Temmuz 2013 23:53

leyla navaro

Kitap Adı
tapınağın öbür yüzü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle