palto
: 8.0 /10 ( 8 Üye)

goklerde @goklerde

rus yazar gogol'un güç sartlarda yaşayan, sistemin ve çevresindeki kişilerin önemsemediği akakiy akakiyeviç'in dramını yansıtıyor ve derinden etkiliyor okuyucuyu

29 Nisan 2007 16:15

pointy @pointy

kitabı okumadım ama dostoyevski'nin kendi döneminin yazarları için "hepimiz gogol'ün palto'sundan çıktık" şeklinde bir bayanatı vardır.

30 Nisan 2007 03:55

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

efendim öncelikle şunu belirteyim ki gogol, kahramanımız akakiy akakiyeviçin acıklı hikayesini anlatırken kendine has ve baska yazarda rastlamadıgım bir uslup kullanıyor. yani hikaye anlatıyor ama sanki sohbet havasında ya da almış okuru dizinin dibine gozuyle gorduklerini tatlı dilli bir dede misali aktarıyor. siz de agzınız bir karış açık dinliyorsunuz.

bir delinin hatıra defteri adlı kitaptaki 3 hikayeden biri palto ama arkadaşlar bunu ayrı bir kitap olarak eklemişler siteye bence iyi de etmişler. dostoyevski'nin pointy'nin yorumunda aktarılan sözünde övgüler yagdırdıgı kadar önemli bir hikaye.

kısacık bir hikaye ve klasik sevmeyenler bile okusunlar. yok ben okumam kardeşim diyorsanız tiyatroya uyarlanmış gidin izleyin derim.

akakiyeviç'in yeni paltosunu sırtına geçirdiğindeki mutluluğu ve kitabın sonundaki acıklı manzara hepimizin hayatında kazanma ve kaybedişlerde yaşadığımız gelgitlerin resmi adeta.ayrıca memur olan kahramanımızın iş arkadaşlarının dalga geçişleri, ya da yaptıkları pişkinlikler, bazen de acıma ve yardımseverlikleri bizlere kendi iş ortamlarımızı hatırlatıyor.

acıklı bir sonu var evet ama yazar akakiyyeviç'in acıklı sonuna ilginç bir hortlak bölümü eklemiş ve okuyucuyu biraz olsun rahatlatmıştır.

sonuç olarak bu hikaye bence bir delinin hatıra defterinden daha başarılı ve övgüleri hak ediyor.

31 Mayıs 2007 10:01

oracle @oracle

fakir, zor şartlarda yaşayan, çalışkan olmasına rağmen herkes tarafından horlanan yaşlı bir memurun acıklı hikayesini anlatır.

21 Ağustos 2007 00:22

yeşil @yeşil

gogol, zorlukla aldığı tüfeğini kaybetmesi veya çaldırması üzerine hastalanan bir adamın, gerçek hikayesinden yola çıkarak paltoyu hazırlamış..

22 Mart 2009 18:38

nikolay vasilyeviç gogol

Kitap Adı
bir delinin hatıra defteri
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ölü canlar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
taras bulba
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
müfettiş
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle