bir dinozorun anıları
: 8.3 /10 ( 12 Üye)

pointy @pointy

istanbul üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümünün eski hocalarından rahmetli mina urgan ın otobiyografik çalışması. falih rıfkı atay ın üvey kızı, halide edip in öğrencisi olan mina urganın çocukluğu ve gençliğini okurken yakın tarihimizin edebi ve siyasi çevrelerini tanıyacaksınız. anlatılan öykülere gülümseyeceksiniz. bize lise yıllarında zorla okutulan o yazarların bir kısmıyla ilgli eğlenceli bilgiler edinmiş olacaksınız. kitapta ismmi geçenlerden bazıları şunlar : atatürk, yahya kemal, halide edip, sait faik, falih rıfkı, ahmet haşim, orhan veli, arif dino, abidin dino, behice boran, mehmet ali aybar...

30 Nisan 2007 04:09

deep_not @deep_not

kitabı okuyup bitirirsiniz ve hayatınızın ne kadar bos ve renksiz olduguna karar verirsiniz.sanki bosa yasanmıs gibi gelir hersey.sonra okursunuz bir yerlerde ataturk le ilgili bolumler uydurulmus diye.biraz ferahlarsınız.yarısı bile uydurma olsa cok eglenceli bir hayat gecirdiği garanti.

01 Mayıs 2007 00:24

eflatun @eflatun

kitabın en sevdiğim yeri, mina urgan havalimanında sigara içerken, bir kadın polisle karşılaşır,kadın polis kendisine kaç yaşında olduğunu ve ne kadar süredir sigara içtiğini sorar, uzun yıllardır sigara kullanmaktadır mina urgan ve sekseni devirmiştir.kadın polis mina urganı kucağına alır sevincinden, kendisi de içmektedir meredi...
bir de mina urganın göz ameliyatından söz ederken bile envayn çeşit renk gördüğünü ve bundan mutluluk duyduğunu anımsıyorum, eğlenceli bir otobiyografidir.

17 Temmuz 2007 20:11

enkelados @enkelados

yakın tarihimiz için belgesel sayılabilecek bir kitap.o günleri yaşamamış olan bizleri o günlere götürmeyi başarıyor. heyecanla ve merakla okunuyor.

15 Ağustos 2007 12:48

selvi @selvi

kitabı okurken ne kadar dolu geçmiş bir hayat dıye düşünmüştüm.

04 Eylül 2007 19:21

lagun67 @lagun67

mina urgan'ı çok sevmiştim. keşke daha çok yazsaymış. kitapları çok satınca çok şaşırmıştır kendisi

06 Eylül 2007 15:20

AdaPeri @AdaPeri

kitabı okuduğumda bir hayatın bu kadar renkli yaşanmasını müthiş bulmuştum.

07 Eylül 2007 11:57

kaizen @kaizen

bu kitap ilk yayımlandığında ortaokuldaydım ve bir furya halinde kasıp kavurmuştu ortalığı hatırlıyorum. ama bana okumak bir türlü nasip olmamıştı. geçenlerde kitapçıda bakınırken rafların arasında bir anda karşıma çıktı, hiç düşünmeden aldım okudum. ama bütün büyü bozuldu. çünkü kitabı okumadan önce hayal ettiğim, fotoğrafına baktığımda kafamda oluşturduğum minâ urgan portresinden daha azı vardı orada. yaptıkları yaşadıkları anlamında söylemiyorum, hâşâ ne haddime, seksen beş yıllık hayatında neler görmüş neler yaşamış kimler gelmiş geçmiş hayatından hepsi ortada, kendimizi toplu halde paralasak onun gibi olamayız, ama anlatım biçimi ve bakış açısı anlamında bir şeyler eksik (ya da düşündüğümden farklı diyeyim) geldi bana. kitaba başlarkenki heyecanım sayfalar ilerledikçe hayalkırıklığına dönüştü. bazı yerleri abartılmış, bazı yerleri başka hiçbir bakış açısına açık kapı bırakılmamış, bazı yerleri beklediğimden daha az samimi buldum. ama çok şey öğrendim kendisine ve yakın geçmişimize dair, o ayrı. saygıyla anıyorum.

06 Kasım 2010 23:33

lucy @lucy

bu kitabı okurken, kitapta anlatılanlar kadar içine serpiştirdiği şiirler de içime dokundu. okunmasını tavsiye ederim.

22 Şubat 2011 13:27

mina urgan

Kitap Adı
bir dinozorun gezileri
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle