minyeli abdullah
: 5.0 /10 ( 3 Üye)

jasmin_ @jasmin_

hangi şartlarda yazdınız minyeli abdullah’ı?

“ümraniye’nin çöplüğüne gittim. çöplüğü dolaştım. bazı evrakların bir yüzü yazılmış bir yüzü yazılmamış. o, bir yüzü kullanılmış kâğıtları topladım. çöplükte kâğıt topladım. geldim eve, hanımın ve çocuğun, hiç kimsenin haberi yok. gizli yazıyorum. o devirde öyle. bekliyorum ki hanım yatsın da ben yazayım. hanım ve çocuklar uyuyor ben kalkıyorum. evvela yazılarımı nerelere saklayacağım oraları hazırlıyorum. mesela helada su rezervinin kapağının altı. sonra buzdolabının yan kapağının vidalarını söküyor ve motorun oraya yazıları yerleştirip vidaları yine takıyorum. bir de bahçedeki kuyuya iple sarkıtıyorum”.

aslında isminden hiç bahsetmesem de minyeli abdullah’tan anlamışsınızdır sözlerin sahibinin kim olduğunu. 1967’de yayınlanan minyeli (minye, mısır’da bir şehir) abdullah romanı hekimoğlu ismail’i üne kavuşturmuş, ama romanı asıl yazan ömer okçu’ya şöhret namına bir katkı sağlamamıştır. zaten ömer okçu’nun da amacı —bugün olduğu gibi— o zamanlar da ne şan, ne şöhret, ne de paradır. onun derdi islam’ın derdidir. islam’ın dertleri sona erdiğinde o da sorunsuz bir insan olabilecektir.

29 Ağustos 2013 20:11

Jason Macandale @Jason Macandale

bugüne kadar okuduğum en vasat kitaplardan biri. tamamen zaman kaybı. nasıl oluyorsa, adam vakıf kurup, mısır sanayi devi haline geliyor. sonra birden bire savaş çıkıyor, minyeli abdullah en önde. şaka gibi...

08 Kasım 2013 12:55

Kadir Mert @Kadir Mert

Kesinlikle islamli romanlar arasında hem de bu Hekimoğlu İsmail'in (Ömer Okçu) o sade ve etkileyici kalemiyle birleşince bitirene kadar elinizden bırakamayacağınız bir eser.Fazla bir şey söylemeye gerek yok kesinlikle alın.

18 Şubat 2018 19:11

hekimoğlu ismail

Kitap Adı
cumhuriyet çocuğu
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle