ve dağlar yankılandı
: 7.6 /10 ( 8 Üye)

durann @durann

gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. küçük peri için ağabeyi abdullah, ağabeyden çok öte. on yaşındaki abdullah'a sorsanız peri, her şey demek. köylerinden kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. fakat aslında bu bir son değil... kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru kâbil'den paris'e, san francisco'dan tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

ve dağlar yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan khaled hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.

29 Eylül 2013 15:30

kaizen @kaizen

khaled hosseini'nin önceki iki kitabını soluksuz okumuş biri olarak yeni kitabının çıkmasını dört gözle bekliyordum ve türkçe çevirisi çıktığı anda alıp hemen okudum. öncelikle diğer iki kitap gibi bu kitabın da çevirisini yapan püren özgören'in ellerine sağlık demek isterim. iyi hikaye ancak iyi çeviri ile desteklendiğinde okur için edebi bir doyum mevzubahis olabiliyor. özensiz çeviriler yüzünden orijinal dili türkçe olmayan kitaplara temkinli yaklaşmayı huy edindiğim için, yaptıkları güzel işler sayesinde zamanla akıl defterime yazdığım birkaç iyi çevirmenden biri de püren özgören oldu.

kitabın içeriğine gelirsek, khaled hosseini önceki kitaplarından bildiğimiz tarzını bu kitapta da sürdürüyor; yine içe dokunan bir afgan hikayesiyle karşı karşıyayız. hikayenin etkileyiciliği ve samimiyetinden yana şüphe yok. ama bu sefer kurgu ve anlatım daha farklı. yazarın yeni bir şeyler denemek istediği anlaşılıyor ve elbette saygıyla karşılamak gerek. ama nedense bir şeyler eksik kalmış gibi. belki de kitabın hemen başında tanıştığımız (arka kapakta da bahsi geçen) iki kardeşin öyküsünün, ilerleyen bölümlerde dallanan kurgu neticesinde ortaya çıkan yeni karakterler ve yeni hikayeler ile merkezi ağırlığını koruyamaması buna sebep olmuştur. kitabın çıkış noktası ve diğer tüm yan hikaye ve karakterlerin birincil kaynağı bu iki kardeşin öyküsü olsa da, yan hikaye ve karakterler bu ana öyküye dair detayları sıklıkla okuyucuya sunsa da, bazı noktaları doldurmayı ben başaramadım. ve dolduramadığım noktalar çoğunlukla erkek kardeşe ait olduğu için de üzüntü duydum. çünkü kitapta da dillendirildiği gibi, kız kardeş yaşının küçük olması ve hayatın ona sundukları açısından erkek kardeşten çok daha avantajlıydı. erkek kardeş hiç unutamazken kız kardeşin elinde anlamlandıramadığı bir eksiklik hissinden başka bir şey yoktu.

kitaba dair dikkatimi çeken bir başka detay da, khaled hosseini uzun yıllardır amerika'da yaşayan ve ülkesinin çektiği acıları uzaktan izleyen bir afgan olarak duyduğu suçluluk ve çaresizlik benzeri duyguları önceki kitaplarında birkaç cümle ile aralara sıkıştırırken, bu kitapta bir yan öykü ve yan karakter yaratarak enikonu yansıtıyor. belki bir sonraki kitabında sığınma talebiyle ülkesinden ayrılmak zorunda kalan afganlara dair bir öyküyü merkez alır, kimbilir.

23 Kasım 2013 14:27

selvi @selvi

afganistan'da yaşayan anneleri ölmüş iki kardeşin hikayesi şeklinde başlayan hikaye bir çok karakteri anlatıyor aslında kız kardeş üvey annenin erkek kardeşinin yanında çalıştığı aileye evlatlık olarak verilir daha sonra bu ailenin yaşadıkları olaylar ve iki ailenin çevresinde bulunmuş diğer kişilerin hayatları anlatılmış yazarın yine diğer kitaplarında olduğu gibi savrulmuş hayatların öyküleri var.

01 Ocak 2014 13:24

Şah @Şah

kitap elimde can çekişti yemin ederim. (neden yemin ediyorsam dinsiz imansız olarak:))
neyse kötü ve lanetli coğrafyaların, kadersiz halkların, şanssız çocukların romanı.. okumasam iyiydi..

01 Ocak 2014 20:18

AKKURT @AKKURT

aldığımda kitapçı bana "diğer kitaplarından da güzel" demişti. evet güzel bir kitap ama uçurtma avcısıyla boy ölçüşemez.

öncelikle diğer kitapları gibi bu kitabında çevirisini yapan püren özgören in ellerine sağlık. alırken biraz tereddüt etmiştim ( sonuçta hep afganistan daki olaylar anlatılıyor. aynı şeyleri bir daha okumak istememiştim) yalnız bu diğerlerinden o yönüyle ayrılıyor. daha çok genel insan portresinde anlatmış karakterlerini. bu yönüyle ara-ara kendini bulduğu okunmaya değer bir kitap.

benim en çok sevdiğim ilk bölüm ile son iki bölüm olmuştu.

...iyi okumalar...

12 Şubat 2014 09:39

bulenta @bulenta

ben de uçurtma avcısı'nı çok sevmiştim ama bu kitap gerek kurgusu gerekse karakterleriyle çok daha hoşuma gitti. anlatım tarzı da benim için çok iyi, kronolojik olmamasını özellikle beğendim. uzun süre diğer iki kitabınan benzeri diye okumaktan uzak durmuştum, iyi ki okumuşum.

23 Şubat 2015 11:52

zilan @zilan

yazarın beni en çok etkileyen kitabı bu sanırım.ama yarım kalan şeylerle aram iyi olmadığı için diğer karakterlerin de öykülerinin iyi ya da kötü bir sonuca varmasını isterdim .böyle olunca hiç bahsi geçmeseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.beğendim,heyecanla okudum ama yetmedi gibi.

17 Ocak 2016 18:08

ahuş @ahuş


etkileyici bir kitap. Ortadoğu, acı, şiddet ve kadın ayrımcılığı... Benim favorim halen Bin Muhteşem Güneş.

20 Şubat 2017 14:59

khaled hosseini

Kitap Adı
uçurtma avcısı
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bin muhteşem güneş
Yayınlanma Tarihi
2008
Kullanıcı
Görüntüle