kabil'in kitapçısı
: - /10 ( Üye)

asenam @asenam

hepsi de kitaba ve kadına düşman. değişik inançlardan olanlar değişik kitaplara kızıyorlar ama hepsinin kadına karşı ortak bir düşmanlığı hiç değişmiyor. kadınları evlere hapsediyorlar. eğer bir düğün gibi olağanüstü bir nedenle sokağa çıkmalarına izin verilirse bütün vücutlarını, yüzlerini hatta gözlerini kapayan burkalar giyiyorlar ve birlikte sokğa çıktıkları akrabalarını ancak ayakkabılarından tanıyorlar. çünkü burkalar yüzünden sadece yer ve insanların ayakkabılarını görebiliyorlar.

her an ölümle cezalandırılabilecek büyük bir suç olan kadın cinselliği baskı altında tutuluyor. ama bu, kafınların sevdiklerine kaçmalarına ve en açık saçık şiirleri yazıp, şarkıları söylemelerine engeş olamıyor. o şiirleri okurken, o şiirleri kitaplaştıran şairin de bundan dolayı öldürülmüş olduğunu öğreniyoruz.

norveçli genç yazar âsne seierstad taliban döneminde afganistan'ın başkenti kâbil'de bir kitapçının evinde, o evden biri gibi yaşadı. bütün vahşeti ve baskıyı o evin kadınlarıyla birlikte hissetti. gizli aşklara, acılara, ümitlere tanık oldu. cinayet hikâyelerini dinledi. kadınlar için yapılan pazarlıkları duydu.

ülkesine döndüğünde yazdığı kitap dünyanın nerdeyse bütün dillerine çevrildi ve basıldığı her ülkede aylarca en çok okunan kitap oldu. bütün dünya, korkunç bir baskının ve vahşetin öyküsünü gerçek bir tanıktan ürpererek dinledi.

03 Ekim 2013 21:41

asne seierstad

Maalesef henüz asne seierstad ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle