ve tanrı ağlıyordu
: 6.0 /10 ( 2 Üye)

asenam @asenam

''içtiğimiz her sigara arkamızdan çin'de yakılan dua tütsüleriydi ve ilahi bir duman çıkartıyorlardı. s.o.s. sinyalleri gönderiyorduk, dualar ediyorduk o dumanlarda. ağıtlar yakıyorduk, umut şarkıları yayınlıyorduk. ama duyan olmuyordu. kayboluyorduk kalbimizin en derinlerinde. içimizde bir çocuk bulamıyorduk ya da bir güç ya da bir cevher ya da bir huzur. soğuk bir morg gibiydi hayallerimizin gömülmeyi beklediği yer. her gün yenilerini getiriyorduk ölenlerin. çıplak soğuk bedenlerinde katil mesajlar bırakmıştı; "kaç buralardan vakit çok geç olmadan!" yatağımızda bir embriyon gibi kıvrılıp yatıyorduk. kendi tenimizin ısısını gerçek bir kucaklama sanmak istiyorduk. daha kararmadan hava yatmak istiyorduk bir an önce. karanlıkta yapılacak en iyi şey gözlerini kapatmaktı aydınlığa kadar, sabahleyin aydınlığa dirilme ümidiyle. ama fikri bile korkutucuydu. kim isterdi ki yeniden aynı kısırdöngüye, aynı ölüme dirilmeyi?''

ve tanrı ağlıyordu, ziya meral'in hep kendisine sorduğu soruların, cevaplarını bulabilmek için çıktığı yolculuğunun ve üç kıtaya dağılmış eğitiminin içinde doğmuş kişisel bir yazıdır.
insan kırılganlığını, arayışlarını ve yıkıcılığını irdelediği bu kitapta okuyucuyu dünya tarihinin en eski sorularını sormaya çağırmakta ve tüketme güdümlü günlük koşuşmalarımızın içinde unutmaya başladığımız veya bilerek kurtulmak istediğimiz değerleri hatırlatmaktadır.

t.s. eliot'ın dediği gibi, "keşfetmekten vazgeçmemeliyiz; ama tüm keşiflerimizin sonu başladığımız yere geri gelmek ve orayı ilk defa gerçekten bilmektir.'' çünkü yaşamda birçok şeyin değerini onları kaybettikten sonra veya onlardan çok uzaklara gittiğimizde anlıyoruz: tanrı gibi.
(arka kapak)

18 Ekim 2013 21:45

Şah @Şah

kitap bir otobiyografi kitabıdır..hristiyan olan yazarımız ziya meral, dini azınlık olarak bulunduğu ülkesinde kendi kendine çok fazla sorgulama yapmış ve bunu yıllara yaymış..en sonunda da bu içsel tartışmalardan kitap çıkar demiş basmış..

20 Ekim 2013 01:52

ziya meral

Maalesef henüz ziya meral ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle