cehennemin tarihi
: 7.5 /10 ( 2 Üye)

asenam @asenam

bilinen tüm kültürlerde bir ahret inancına rastlıyoruz. bu inanç, insanın ölümü kabullenememesinin, sonsuzlukta bir an için parıldayıp sönen geçici bir ışık olma ihtimalına dayanamamasının yanında, adalet duygusunun da bir uzantısıdır. bu inancın sonucunda, insanların bu dünyadaki amellerine göre, ya acı çekmeye ya da keyif çatmaya gidecekleri bir öbür dünya yaratıldı. ancak, iyilerin gitmeyi umduğu cennet, birkaç huri ve dalları yere sarkan meyve ağaçlarıyla geçiştirilirken, günahkarlara layık görülen cehennem için tahayyül sınırları zorlandı. belki de insanların her yeri kolayca cehenneme çevirebilme kapasiteleriyle, bu azap mekanını tasarlamak daha kolay olmuştu.

böylece cehennem, insanlığın en büyük imgesel projesi, homerostan platona, augustinustan danteye goetheye, michelangelodan miltona birçok dehanın katkısıyla kolektif bilinçaltının en ürkünç tasarımı olmuştur.

cehennemin tarihi, sümerlerden başlayarak günümüzdeki hıristiyanlık anlayışına kadar öbür dünya ve cehennem kavramını nasıl geliştiğini inceliyor. mezopotamya mitlerinin ve zerdüştçülüğün hıristiyanlık üzerindeki etkisinin, ortaçağ boyunca din adamlarının cehennem korkusuyla insanları sindirme biçimlerinin, araf kavramını ortaya çıkışının, reform, aydınlanma ve freud dönemlerinde cehennem kavramının geçirdiği değişimlerin izlerini sürüyor. bu kitap bir sanat tarihi kitabı olarak da okunabilecek çarpıcı bir malzeme içeriyor. bu kitapta şeytanı ve demonlarıyla cehennemin yerine, peyzajına, içindeki yapılara,, günahkarlara uygulanan cezalara ilişkin çok canlı ve renkli tasvirlerle karşılaşacaksınız, yüzyıllar boyu cehennemin topografyasının nasıl değiştiğini izleyeceksiniz.

bu topografyaya göre cehennem, önce yeraltındaydı; hatta cehenneme italyanın altı gibi belli yerle bile tayin edilmişti. sonra "yukarıda" bir yerlere taşındı, kimi zaman güneşte olduğu düşünüldü, hatta yeri bile "hesaplandı". bilimsel keşiflerle birlikte "dışarıda" yer bulunamayan cehennem çıktığı yere, kafamızın içine dönüyor gibi görünüyor. alice k. turnerın deyişiyle "hayali bir yerin gerçek tarihi" olan bu kitabı okurken, insanoğlunun tahayyülünün sınırlarında bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

18 Ekim 2013 21:52

Şah @Şah

kitabın en kısa özeti; cehennem bir insan icadıdır.. bütün düşünürler, yazarlar, felsefeciler sosyologlar vs bu konuda fikir geliştirmiş, tasvir etmiş ve kafa yormuştur..
bende hep derim, tanrı insanı yaratmadı, insanlar tanrıyı yarattı.. benim yarattığım tanrı çok makul.. sizinkininde öyle olması dileğiyle

20 Ekim 2013 01:36

alice k. turner

Maalesef henüz alice k. turner ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle