dede korkut hikayeleri
: 8.0 /10 ( 4 Üye)

AKKURT @AKKURT

türk kültür tarihinin en önemli eserlerinden biri olan dede korkut hikâyeleri, 12 ile 14. yüzyıl arasındaki bir zaman diliminde azerbaycan, doğu ve kuzey-doğu anadolu'ya yerleşmiş olan oğuz'ların yaşayışını, dilini, tarihini, edebiyatını ve kültürünü anlatan hareketli, renkli hikâyelerden oluşmaktadır.

"ozanlar başı" olarak da anılan dede korkut'un asıl adı korkut ata olarak bilinmektedir. kendisine bilgili, tecrübeli ve yaşlı olması nedeniyle "dede" lakabının verildiği sanılmaktadır. dede korkut ülkedeki anlaşmazlıkları tatlıya bağlar, insanlara yol gösterir. o, bir anlamda sosyal yapının mimarı, oğuz töresinin en iyi temsilcisidir.

hikâyelerde kahramanlık motifi ön plandadır. kahramanlarımız hiçbir yılgınlık göstermeden tüm engelleri aşıp istedikleri sonuca ulaşırlar.

dürüst olmak, başkalarının hakkına saygı göstermek ve haksızlığa uğrayanın yanında, zalime karşı durmak hikâyelerin ana özelliklerindendir.

(alıntı)

24 Ekim 2013 15:21

Şah @Şah

hey gidi deli dumrul, hey gidi tepegöz:) dede korkut liseler için 100 temel eser arasında.. yalnız şunu bilmenizi istiyorum okuyacak genç arkadaşlarım; bu dede korkut hikayelerinin sadece 2 asıl nüshası vardır.. bunlardan biri vatikan'da diğeri ise almanya dresdendedir ki bir gün yolunuz düşerse gidin mükemmel bir sanat kolleksiyonu vardır bu iki şehrinde..
(vatikan ülkedir aslında bakmayın küçüklüğüne.. roma'da yaşamama rağmen sadece 2 kere gittiğim biyerdir neden? çünkü kılık kıyafetine karışırlar insanın.ha iran ha vatikan ha suudi arabistan.. bütün dinler kendi zalimlerini ve özgürlük bekçilerini yaratır..gençler olarak buna izin vermemeniz gerekir..)

27 Ekim 2013 13:16

Jason Macandale @Jason Macandale

kabalcı yayınlarından çıkan versiyonunu okudum .

doğruya doğru, hikaye olarak anlatımı, heyecan, macera aman aman çok iyi değil. daha çok döneme ait türk örf ve adetlerini öğreten bir belgesel gibi düşünmek gerek. islamiyet ile ilişkilendirilmesinde takvim olarak kafam basmasa da, içindeki pek çok öğe cüneyt arkın filmlerinde bol bol kullanıldığı için tanıdık. allah, peygamber, dua, cennet, cehennemin cirit attığı arap masallarının aksine bu türk masalında cinsellik yok denecek kadar az. basat’ın tepegöz’ü öldürdüğü boyu’nda çobandan hamile kalan peri kızı, başka bir hikayede oğuz beylerinin yedi gün uyuması gibi öğeler nedense bana islamiyet öncesi türklerin bilmemiz gereken yığınla efsanevi özellikleri olduğu hissini uyandırdı.

kitabın sonuna gayet kapsamlı bir öztürkçe-türkçe sözlük konmuş ki en beğendiğim bölüm buydu. öylesine bakınırken bile bir sürü harika türkçe kelime gördüm. gökçe’nin meğerse ne güzel anlamı varmış.
http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/04/dede-korkut-hikayeleri.html

29 Nisan 2015 23:05

anonim

Kitap Adı
binbir gece masalları
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bir genç kızın uyuşturucu günlüğü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
1001 gece masalları
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle