anneannem
: 8.0 /10 ( 2 Üye)

mortomerle @mortomerle

bu coğrafyada yaşayan herkesin şu ya da bu şekilde bildiği ama üzerinde konuşmamayı tercih ettiği saklı yaşamlar. ermeni ve hıristiyan iken türk ve müslüman olmuş binlerce çocuktan biri: heranuş ya da diğer adıyla seher. torunu avukat fethiye çetin anneannesi hakkındaki gerçeği yıllar sonra öğrendi. anneannesinin akrabaları olan gadarianlara ise onun ölümünün ardından ulaşabildi. konuşacak çok şey, sorulacak çok soru vardı.
"yaşamı boyunca akla hayale gelmeyecek zorluklara göğüs germiş, çocuklarının ve yakınlarının karşısına çıkan engellerle baş etmis bu kadın, gerçek kimliği söz konusu olduğunda neden kendini bu kadar çaresiz hissediyordu? neden ailesini ve kimliğini savunamıyor isteklerinin arkasında duramıyordu?"
anneannemin her acı hatırayı anlatıp bitirirken tekrarladığı cümlede gizli belki de bu soruların cevabı: o günler gitsin, bir daha geri gelmesin...

30 Nisan 2007 18:38

AdaPeri @AdaPeri

bu kitabı okudugumda anneannemi düşündüm, onun yaşadıklarını. bir ülkede farklı azınlık olmayı ve hissedilen duyguyu düşündüm.

heranuş yada diğer adıyla seher...
doğrusu okunmalı ama acı dolu evet ; o günler gitsin geri gelmesin.....

01 Eylül 2007 18:00

cinar @cinar

gerçekten bu güzel ülkenin aslında halkımızın az çok bildiği tarihi gerçeklerinin ve gerçek yaşanmışlıkların güzel ve hüzünlü bir örneği heranuşun hayatı.tabu haline gelmiş, çarptırılarak adeta yaşanmamış kabul edilmeye ve ettirilmeye çalışılmış gerçek tarihi acı ve korku dolu hayatlardan yalnızca bir örnek...şiddetle okunmasını tavsiye ederim.

25 Haziran 2009 11:45

fethiye çetin

Maalesef henüz fethiye çetin ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle