hayatın kaynağı
: 8.4 /10 ( 8 Üye)

angeleyes @angeleyes

1943 yılında kaleme alınan kitap idealizm ile popülizm arasındaki çatışmayı anlatır. popüler kültürü temsil eden karakter ile idealizmi simgeleyen karakter iki parlak mimardır. kitap karakterlerin sosyal statülerini ve kendi aralarındaki çekişmeleri yansıtmaktadır.

25 Nisan 2007 21:38

daryl van horne @daryl van horne

howard roark ın mimarlık kariyeri ile birlikte insanların güç için neler yapabileceğini anlatan, bir insanın ideallerinin peşinde koşarken karşısına ne gibi güçlükler çıkabileceğini gösteren, genel olarak insanlığa yönelik eleştiriler, yorumlar ve çıkarımlar içeren bir kitap.

felsefe kitabı olarak okursanız felsefe kitabı oluyor, kurgu bir roman olarak okursanız bir roman.

kendinizi daha iyi tanıma çabanıza destek olacak bir kitap.

başlarda sıkılır gibi olsanız da pes etmeyin, zira bitirdikten sonra tekrar tekrar okuyasınız geliyor.

30 Nisan 2007 23:29

Roxanne @Roxanne

ayn rand'in bu kitabını okumadan önce, "yaşamak istiyorum" kitabını ve "atlas vazgeçti" üçlemesini okumalısınız, aksi taktirde genel mantığa hakim olamazsınız. bu kitaplardan sonra hayatın kaynağı gelmeli bana göre...

çünkü ilk bakışta materyalist görünen ve toplumsal düşünceyi yadsır gibi görünen yaklaşım, aslında insanın içsel değerlerini ve yeteneklerini yükseltmesinde yol gösteriyor. temel felsefe bilgisi olmadan yanlış anlaşılması muhtemel kitaplardır. artı, doğu bloku ülkelerinin geçirdiği sosyal ve politik değişimlerden de haberdar olmanız gerekiyor anlamanız için. ( özellikle de insana olan kısa ve uzun vadeli etkilerinden ).

bahsettiğim gerekli önbilgiyle birleştiğinde, kesinlikle bir başucu kitaplarıdır.

01 Mayıs 2007 00:31

Sylvia Woolf @Sylvia Woolf

orijinal adı "the fountainhead" olan, genelde ülkemizde de bu isimle bilinen, 2003 yılında plato film yayınevinden yeniden baskıya girmiş kitaptır. eski baskısının ismi sanırım "pınar" dı.

04 Mayıs 2007 19:58

Blitz @Blitz

ayn rand'ın objektivizm felsefesini sunduğu kitaplardan biri. akıcı bir tarzı var, çevirisi başarılı. minicik punto ve 900 sayfaya yakın olması oldukça cesaret kırıcı ama okudukça okuyası geliyor insanın. uzun bir dönemi kapsıyor; bu dönem boyunca ana karakter howard'ın kariyerine odaklanıyoruz ancak howard gibi uç noktalarda gezinen (farklı veya benzer uçlar) başka karakterler de var, bu karakterlerin birbirleri ve howard ile etkileşimleri sonucu yaşananlar kitabı başarılı bir roman yaparken; howard ve diğer karakterlerin yaşadıklarından çıkarılacak dersler ise objektivizm'e giriş niteliği taşıyor.

04 Haziran 2007 22:58

ginsberg @ginsberg

başlarda biraz zorlanıyor insan, ama bir kere öyküyü sevince, 900 sayfa nasıl bitiyor anlamıyorsunuz. oldukça güzel bir kitap ve çok başarılı bir kurgusu var. yalnız bir eleştirim var ki ne roman için ne de yazar için, kitabı yayınlayan plato yayınevi hangi mantıkla bu kadar minik punto seçimi yapmış anlamadım. sayfalar daracık ve yazılar çok küçük, kitabı tek elle tutmak mümkün değil ve bir süre sonra gözleriniz yoruluyor zaten, istediğiniz kadar okuyamıyorsunuz. ayrıca bazı dizgi hataları da var kitabın. benim okuduğum kitabın 6. baskısıydı. diğer baskılar nasıldır bilemem ama bence bulabilirseniz eski baskılarından edinin. daha önce "pınar" ismiyle inkılap yayınevi tarafından yayınlanmış. ondan da önce ak yayınevi tarfından basılmış "bir pınar ki" ismiyle.

08 Temmuz 2009 10:32

oslew_88 @oslew_88

hayatımın kitabı diyebileceğim bir kitaptı.şahane,muhteşem sözcükleri yetersiz kalacaktır onu tanımlayabilmem için.günümüz insanlarının yaptığı ve yapacağı her harekette başka insanların düşüncelerini,beğenilerini dikate almakta olduklarını kendi istediklerinin bunun yanında hiç bir önemi olmadığını anlatmaktadır.bencilliğin kötü olmadığını aksine bensizliğin kötü olduğunu savunur.başka insanlara yaptığımız yardımların temelinde bile kendi egomuzu tatmin etmekte olduğumuzu,yardım yapıp başkalarının gözünde değerli olabilmek için neredeyse insanların zor durumlara düşmelerini bekler duruma geldiğimizi çok ama çok güzel bir şekilde anlatmıştır.aslında kitap hakkında yazılacak birçok şey var ama hepsini buraya sığdıramayacağım için şiddetle tavsiye ediyorum,tekrar tekrar okunulacak bir başucu kitabıdır...

30 Aralık 2009 09:57

ayn rand

Kitap Adı
yaşamak istiyorum
Yayınlanma Tarihi
2009
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ego (anthem)
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
16 ocak gecesi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kapitalizm: bilinmeyen ideal
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle