yakınlık
: 7.3 /10 ( 3 Üye)

nane_limon @nane_limon

modern bir derviş gözünden; yaratan'a, hayata, tabiata, duygulara, aşka, aileye, kadınlara, erkeklere, çocuklara, rüyalara, arzulara ... kısaca yaşama ve yaşamı algılama şekillerine dair denemelerden oluşan bir kitap.
yazarın sade, akıcı, anlatmak istediğini 12'den vuran bir türkçe'si ve gerçekten heyecan verici fikirleri var. bence okuduğunuza değecek bir kitap.

arka kapak yazısı:
aynalar koridorunda aşk yazarı mustafa ulusoy, ilk kitabı "nietzche ve babaannem"den sonra ikinci deneme kitabıyla çıkıyor okuyucunun karşısına. "yakınlık"ta, kimileyin öykü kıvamında, kimileyin makale berraklığında denemeler bekliyor bizi. ister iç dünyalarda olup biten bir duygu durumuna, ister aile hayatına, ister içinde yaşadığımız "narsistik arzu çağı"na dair olsun, her denemenin buluştuğu bir nokta var: insan kendisini var edene yakınlık üzerine kurmalıdır hayatını.
zira ne kendi içine kapanmak sorunları çözer, ne de başını alıp gitmek. çünkü "insan nereye giderse gitsin, kalbini de yanında götürür." kalbin aradığı ise; "yakınlık"tır...

02 Mayıs 2007 22:11

hakipa @hakipa

mustafa ulusoy bu kitabında, postmodern dünyanın huzursuz ve mutsuz insanları olan bizlere huzura ve mutluluğa giden yolu göstermeye çalışmaktadır..

içinde yaşadığımız çağı "narsistik arzu çağı" olarak nitelendiren yazar; kendini evrenin merkezi zanneden çağımız insanının sürekli arzularının peşinden koştuğunu, ancak arzularının tümünü istediği biçimde gerçekleştiremediği için hep tatminsiz ve mutsuz olduğunu söylemektedir. arzuların tatmin edildiği durumlarda bile kalplerin yine de huzur bulamayacağını ifade etmektedir.

yazar, insanların bu kısa hayatlarında mutluluğu, huzuru, sevgi ve aşkı yanlış yerlerde aramamaları gerektiğini söylemekte; dünyevi arzuların tatmininin insan ruhunu doyurmaya yetmeyeceğini belirtmektedir. bu çerçevede sevgi, aşk, mutluluk, aile, sosyal hayat gibi olguları değerlendirmekte ve "nasıl yaşamalıyız?" sorusuna cevap vermeye çalışmaktadır. kitabın temel düşüncesini şöyle ifade edebiliriz:

huzur ve mutluluk ancak o'na "yakınlık" ile mümkündür; zira "kalpler ancak o'nu anmakla huzur bulacaktır"...

07 Mayıs 2007 12:10

mustafa ulusoy

Kitap Adı
aynalar koridorunda aşk
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
nietzche ve babaannem
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle