tanrının formülü
: 9.0 /10 ( 4 Üye)

AKKURT @AKKURT

kitabı yeni aldım gerçi ama kitapla ilgili bir fikir edinmeniz için şunları tanıtım bülteninden kopyalıyorum:


rab mahirdir ama zalim değildir. doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar."
-albert einstein-

1951 sonbaharı: israilin ilk başbakanı david ben gurion, albert einsteinla tanışmak için princetona gider. ziyaretinin amacı nükleer silah elde etmektir. atomla başlayan gizli sohbetleri hızla tanrının varlığına doğru yönelir. einstein tanrının formülünün peşindedir. dünya düzenini tepe taklak edebilecek bir önemde olduğu için cia de bu belgenin izini sürmektedir.

günümüz kahiresi, tahrir meydanı: kriptolog ve tarih profesörü thomas noronhanın hayatı, çekici iranlı bir kadın olan ariana pakravanın, çok gizli bir elyazmasını deşifre etmek için yardımını istemesiyle alt üst olur. albert einstein imzalı elyazmasının başlığı tanrının formülüdür. bu formülü deşifre edebilecek tek uzman noronhadır. bunun farkında olan tüm güçlerse noronhayı izlemektedir. kendisiyle birlikte dünyanın da kaderini ilgilendiren bu formül pandoranın kutusuna dönüşmek üzeredir.

tanrının formülü, zamanın başlangıcına, evrenin kökenine ve hayatın anlamına dair bu müthiş macerada kuantum fiziğini dinle, batı felsefesini doğu mistisizmiyle buluşturan "tanrı var mı? doğum ve ölüm nasıl şeyler? evren sonsuz mu yoksa bir gün yok olacak mı?" gibi insanlığın her zaman üzerine kafa yorduğu sorulara da bir cevap ararken okurlara unutamayacakları bir macerayı da sunuyor.

tanrının formülü bilimin hâlâ keşfetmeye çaşlıştığı biricik yer olan dünyadan ve onun başşlangıcı ve sonundan bahsediyor. hikâyenin konusu bilimsel ayrıntılara boğulmadan okuşyucuyu ilk sayfadan sonuna kadar ele geçiriyor. tanrının formülü sinemaya uyarlanacak kadar güçlü bir görsel algıya sahip. peki, hikâyede ne anlatılıyor? okuyucuyu bunu kendi başına keşfetme zevkinden mahrum bırakmayacağım. ancak şu kadarını söyleyebilirim ki kitabı bir kez okumaya başladığınızda elinizden düşüremeyeceksiniz.
-o primeiro de janeiro, portekiz-
(tanıtım bülteninden)

07 Nisan 2014 18:24

AKKURT @AKKURT

okumaya başladığımda bana dan brown,adam fawer karışımı gibi geldi...

baş karakterimizin özellikle babasıyla; din, evren, ölüm üzerine konuşmaları çok güzel ve akıcıydı ama teorik bilgileri anlatmaya başladı mı biraz sıkıyordu doğrusu. aslında teorik bilgilere o kadar yer vermese çok güzel bir kitaptı. ama bunlara rağmen güzel bir kitaptı.

başlarda kendi mantığınca rabbı yok kabul eden kitap sonlarda rabbın varlığını kanıtlaya bilecek mi? peki tanrının formülü çözüle bilir mi?iyi bir kitaptı okunmaya değer....

21 Nisan 2014 18:54

asenam @asenam

tavsiye üzerine okuduğum kitapların içinde en iyisi olduğunu söyleyebilirim. fizik, mistisizm ve yaşam gibi konulara ilgi duyanların sevebileceğini düşünüyorum. ben beğendim. oğluşuma bu kitabı önerdiği için teşekkürler...

25 Mayıs 2014 08:32

okuyucu @okuyucu

gayet guzel bir kitap. toplam 550 sayfayi, elinizden birakamadan okuyabiliyorsunuz. kitapta belirtilen bilimsel gercekler de bir hayli sasirtici. kesinlikle tavsiye ederim.

10 Kasım 2014 16:47

fırtına001 @fırtına001

oldukça fazla araştırılmış ve büyük emek verilmiş olduğu belli. verilen ayrıntılar kitaba olan ilgimi arttırdı. başarılı. tavsiye ederim.

08 Aralık 2014 22:39

jose rodrigues dos santos

Maalesef henüz jose rodrigues dos santos ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle