bizans'ın son günleri
: 4.3 /10 ( 3 Üye)

asenam @asenam

bu araştırmamla tarihi gerçekleri yerine oturtmak istiyorum. tarihçilerimiz bizans imparatorluğu'nun dağılış ve çöküş nedenlerini çarpıttıkları gibi, dini çekişmelere dayandırdıkları birçok asılsız bilgiyi de okuyuculara yansıtıyorlar. istanbul'un türkler tarafından fethiyle ilgili, tamamen yalanlar üzerine inşa ettikleri bilgileri okuyucuya aktararak gerçekleri gizliyorlar.

bu kitapta sunacağım belgeler bütün bu iddiaları susturacak niteliktedir. istanbul'un fethini hamasi propaganda malzemesi olmaktan çıkarıp, tarihteki yerine yerleştirmenin ve gerçekleri olduğu gibi yansıtmanın zamanı gelmiştir.
yannis kordatos
ekim 1931
(arka kapak)

okuyup göreyim bakayım, gerçekleri!

28 Nisan 2014 17:36

asenam @asenam

bu şaheser 1931'de yazılmış. bizansın, evet son dönemlerde mali, toplumsal ve dini açıdan çöküş içinde olduğunu biliyoruz.bunun sebepleri yine kendileri olduğunuda anlatıyor. istanbul'un latinlerin ve diğerlerinin eline geçeceğine türklerin eline geçsin ne yapalım temalı kitabı oluyor kendisi.kendi tarihçileri olan kritovulos'un abartan bir tarihçi olduğundan bahseder. kitabı okuyunca aklımıza doğal olarak şu soru gelmeliymiş. bizansın son günlerini yazan tarihçi kritovulos neden şehrin kendiliğinden teslim olduğundan bahsetmemiş.:) fatih ve askerlerinin bizans surlarından içeri girmiş, şehrin ortasında olduklarını yazar kendisi söylüyor. nasıl bizans halkı kendisi teslim olmuş anlamadık sayın yazar!. bileğimizin hakkıyla aldık çünkü. fatih sultan mehmet, istanbul'u aldığında kralına, rahiplerine ve halkına dünyaya örnek olacak merhametle davranmıştır. sadece fethetmekle iş bitmiyor. türk liderleri, gerek osmanlı da gerek se türkiye cumhuriyetinde bütün milletlere örnek davranışlarda bulunmuşlardır. yeri gelmişken bu mübarek kandil gecesinde ülkemiz için kanlarını döken şehitlerimizin yattığı yerleri allah nurlarla doldursun.

01 Mayıs 2014 21:05

Jason Macandale @Jason Macandale

kitap daha çok akademik bir tez havasında. türk ve yunan tarihçilerin bilgileri karşılaştırılarak bizans'ın çöküşünün arkasında yatan, fethedilmesinde rol oynayan etkenler ortaya konulmaya çalışılmış. fatih'in yetenekleri kadar, nasıl olsa birileri fethedecekse türkler fethetsin diye ayrılıkçıların etkilerinden bahsediyor. bu arada kendi tarihçileri değil, fatih'in baş yazıcısı olan kritovulos'un abartan bir tarihçi olduğunu savunuyor.
öte yandan gerçekliği tartışılmakla birlikte teslim edilme, fethedilme durumunda adam haklı. (eğer bir teslim edilme durumu varsa tabi) halkının topyekün savunma yaptığı bir şehrin ortasına girmekle, yarısının canlarının ve mallarının bağışlanması karşısında savunmadan vazgeçtiği bir şehrin ortasına girmek farklı şeyler. ama öte yandan adam karadan gemi yüzdürmüş. bunu görünce teslim olmamak da herkesin harcı değil.

27 Şubat 2015 13:44

yannis kordatos

Maalesef henüz yannis kordatos ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle