mazi kalbimde bir yaradır
: 8.0 /10 ( 2 Üye)

deep_not @deep_not

bu kitapta geri donuslu bir hikaye anlatılır.geri dondugumuz yer 1940 ların egesinde yesilce kasabasıdır.tangolar esliğinde bayram kutlamaları danslı eglenceler ...okurken bugun tango yapılan kasaba varmıdır diye dusunur insan.birde bu kitaptan sonra tuna kiremitci nin git kendini sevdirmeden kitabını okursanız icinizi ben bunu biliyordum hissi kaplar.birebir hersey aynı degildir.ama iskelet aynıdır.nasıl neseli gunler adlı yabancı film once ediz hun- hulya kocyigit filmi olmus 60 larda sonra yagmur zamanı diye dizi yapmıslar gectiğimiz yıllarda ama belli bir oz var.bu da oyle gibi.mekan ve zamanlar degismis.bu kitap oburunden cok daha evvel yayınlanmıstır.

04 Mayıs 2007 00:01

meral @meral

nihal yeğinobalı, gazel'de olduğu gibi şehvet, tutku, erotizm ve aşka yer vermiş bu romanında. sanırım okumadığım diğer romanlarda da durum böyle olacak.
yine eski türk filmleri tadında diyaloglar, karakterle dolu bu roman ege'nin "yeşilce" adlı bir kentinde geçer. lamia, annesi öldükten sonra hanımağa olan teyzesi tarafından büyütülmüş, ailede, annesinin veremden ölümüne neden olduğu gerekçesiyle istenmeyen babasını hiç görmemiştir. kıskanç teyze kızı süsi (suzan) ve uçarı teyze oğlu korkut ile yeşilce'de mutlu bir çocukluk geçirmiş, babasının zaman zaman elçi olarak gönderdiği ali'ye çocukluğunda aşık olmuştur. büyüdüğünde onunla evleneceği hayaliyle yaşamış, ancak ilk gençliğinde yeşilce'nin gözde delikanlılarından başı bulutlarda gezen şair ruhlu turan'a aşık olmuştur.teyze kızının da ona aşık olması işleri karıştırmış, süsi'nin bir oyunu sonucu istanbul'a okumaya gönderilmiştir.
istanbul'da ali ile evlenir ve yıllarca yeşilce'ye gitmez. bunun en önemli nedeni teyzesinin onu istanbul'a gelirken adeta kovması gibi gözükse de asıl neden, lamia'nın ayrılışından hemen sonra süsi ile turan'ın evlenmesidir.
yıllar sonra, süsi'den üç ay içinde üç mektup gelir. lamia'nın yeşilce'ye dönmesini istemektedir. nedenini açıkça yazmasa da çok önemli bir şeyler olduğunu anlayan lamia, kısa bir tereddütten sonra yeşilce'ye gider.
romanda, türk filmlerinden farklı olarak, kahraman kendini tek bir erkeğe adamıyor, iki aşk arasında gidip geliyor ve sonunda romantizm değil mantık galip geliyor.

27 Ağustos 2007 23:45

deno @deno

okunmalı ,klasikler arasında yer almalı diyeceğim bir eser.doğal ve gerçekçi akış kimilerine çok klasik türk filmi tadı verse de,bana, böylesi eskiler hep olsa dedirten bir eser.

11 Aralık 2007 11:14

yagmur_yagmur @yagmur_yagmur

mazı kalbımde bır yaradır bahtım saclarımdan karadır.benı zman zaman aglatan ıste bu hazın hatıradır:))lısedeyken okudugum cok guzel duygu dolu bı kıtap

07 Nisan 2009 18:03

Şah @Şah

bana göre keyif alınabilecek çabuk okunabilecek ve sonu tahmin edilebilecek bir kitap. kahramana mantıklı ne akıl verirsen kahraman onu yapıyor kitapta..çok bişey beklemeyin okuyun gitsin:)

not: 4 numaralı yorumu okudum da o kadar hüzünlü bir şarkı sözünün arkasına neden insan gülücükler koyar anlamadım.. bu insanlar ne içiyor gerçekten merak ediyorum.

17 Kasım 2013 17:07

nihal yeğinobalı

Kitap Adı
sitem
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle