yol
: - /10 ( Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

yazar eserinde kader algısını aşağıdaki sorulara verdiği cevaplar üzerinden sade ve şaşırtıcı bir bakış açısı ile tarif etmeye çalışmıştır:

-bir yaratıcı var mıdır?
-kur'an’da evrim olabilir mi? insan nasıl yaratıldı?,
-akıl bir ayet midir?
-put nedir? putlaştırma nasıl olur?
-insan kendi kaderini kendisi mi belirler? levh-imahfuz nedir?
-allah her şeyi biliyorsa biz neden imtihan ediliyoruz?
-allah'ın geleceği bilmesi gerekir mi?
-namaz ibadet midir?
-müslüman kimdir?
-kelime-i şehadet getirmeden de müslüman olunabilir mi?
-sadece müslümanlar mı cennete gider?

01 Temmuz 2014 23:00

Jason Macandale @Jason Macandale

kitap yazarın, kuran ve uzakdoğu felsefeleri ışığında aydınlattığı zihninde, başta kader nedir olmak üzere, müslüman kimdir, kimler cennete gider gibi sorulara kendince bulduğu cevapları paylaşmasından ibaret. doğrusu budur gibi bir diretmesi yok, sadece benim bakış açım bu haberiniz olsun diye yazılmış bir kitap.

şimdiye kadar genel geçer islami fikirleri doğru kabul edersek, çoğu fikrin zıddını savunmakta... özellikle allah'ın insanın kaderini bilmediği, insanın doğuştan engelli-sağlıklı, uzun-kısa boylu, zeki-aptal, iyi-kötü gibi özelliklerle doğmasını allah'ın belirlemediğini, bunun allah'ın adaletine ters olduğunu savunması ile namazın ibadet değil, ibadete başlangıç için bir ritüel olma iddiası gibi, işid duysa başının belaya gideceği türden tabiri caizse tersine radikal iddiaları var.

öte yandan allah'ın varlığını ve birliğini peşinen kabulü üzerine kurulu olduğundan inanmayanları inandırma gibi bir iddia içerisinde değil. ancak gerçek müslüman tanımı ile ateistlerin iyi insan tanımları arasındaki benzerlik ilgi çekici.

04 Temmuz 2014 19:40

A. @A.

herhangi bir paragrafı paylaşman mümkün mü jason? kitap ilgimi çekti fakat yazarın dil ve üslubu hakkında fikir edinmek güzel olurdu.

04 Temmuz 2014 20:43

Jason Macandale @Jason Macandale

"... bu yönü ile allah özel olarak bir şahsı erkek veya dişi olarak yaratmadığı gibi özürlü, zengin, fakir, olacağını vaya kaç yıl yaşayacağını da belirlememiştir. allah'ın özel olarak bu durumları belirlediğini iddia etmek allah'a iftiradan başka bir şey değildir. zira allah özel olarak bu durumları belirlemiş olsa örneğim altı ay yaşayabilme imkanı olan biri ile yüz yıl yaşamış biri arasındaki adalet nasıl sağlanacaktır. yine özürlü olarak yaratılan biri ile sağlam olarak yaratılan biri arasındaki adalet nasıl belirlenecektir. burada her varlığın durumuna itiraz etme hakkı ve imkanı doğar. zira her varlığın kaderini allah özel olarak belirlemiştir mantığı ile hareket edildiğinde, özürlü biri; "ben neden özürlü yaratıldım da arkadaşım sağlam yaratıldı" gibi soruları sorma hakkını kendinde görür.

05 Temmuz 2014 09:58

kerim kazan

Maalesef henüz kerim kazan ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle