savaş atı
: 8.0 /10 ( 1 Üye)

bulenta @bulenta

morpurgo, i. dünya savaşı'nda yaşanan sıra dışı olayları joey adında bir atın ağzından aktararak okurlarını umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor.
altı aylık bile değilken annesinden koparılarak hayvan pazarında açık arttırmaya çıkarılan joey, hayatın acımasız gerçeği ile tanışarak sarhoş bir adama satılır. niyeti bir buzağı almak olan adamın oğlu albert, joey'u görür görmez adeta ona hayran kalır. mevsimler birbirini kovalarken beraber büyüyen albert ve joey asla unutulmayacak bir dostluk bağı kurarlar. ta ki günlerden bir gün, bankaya olan ipotek borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan albert'ın babası, joey'i 40 pound karşılığında ingiliz ordusuna satana dek. joey ve albert için yeni bir dönemin başlangıcıdır bu. artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. çiftlik atından bir süvari atına dönüşen joey, yeni tanıştığı ve uzun yıllar yol arkadaşı olacağı topthorn ile cepheden cepheye koşarak, herkesi kendine hayran bırakır. yıllar süren savaş boyunca müttefik ve düşman kuvvetlerin cephelerinde başına neler gelir neler?.. hatta esir bile düşer. joey her şeye rağmen mutlaka bir gün can dostu albert'a kavuşacağına dair ümidini asla yitirmez. albert da bunun hayaliyle yanıp tutuşur. kaderin oyunuyla günlerden bir gün albert'la joey'in yolu yeniden kesişir. beklenmeyen bu buluşmanın ardında onları nasıl bir çıkmaz beklemektedir? joey'e bir yıl kadar sevgiyle bakan emilie'nin ölmeden önce büyükbabasına verdiği vasiyet nedir? bu vasiyet joey'le albert'ın yeniden ayrılmasına mı neden olacaktır?..

michael morpurgo'nun aynı adlı romanından uyarlanarak, ingiltere'de son on yılın tiyatro olayı haline gelen savaş atı, handspring puppet company'ye ait gerçek boyutlardaki at kuklalarının kullanımıyla büyüleyici ve bol ödüllü bir west end şovu olarak sahnelenmeye devam ediyor. 2011 yılında steven spielberg tarafından beyazperdeye de uyarlanan savaş atı pek çok ödüle aday gösterilerek yılın en çok ses getiren yapımlarından birine imza attı.

etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız savaş atı, hüzünlü hikayesi ile içinizi burkarken sizi gülümsetmeyi de başarabilen, ender rastlanacak usta işi bir roman.

24 Temmuz 2014 20:23

michael morpurgo

Maalesef henüz michael morpurgo ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle