huzur
: 9.0 /10 ( 6 Üye)

ladyshallot @ladyshallot

ahmet hamdi tanpınar'ın 1949'da yazdığı romanı.
kendisi küçük yaşta iken ailesi,savaşta ölünce yakın akrabasının yanında büyüyen, asistan olan mümtaz ile zaman göre iyi eğitim almış, görgülü, kocasından yeni boşanmış bir istanbul kızı olan nuran'ın aşkı etrafında kurgulanmış bir romandır huzur. romanın kurgusunu etkinleştiren en büyük unsur hiç şüphesiz cumhuriyet devrimlerinin kadına verdiği haklar ve sosyal değişim. çünkü romanda olması şart olan "conflict",ihtilaf, çekişmeler, ikilemler nuran'da oluyor ve kendisi de bir erkekle eşit haklara sahip tahakküm altında olmayan modern bir kadın olduğu için hayatını istediği şekilde( bazen geleneksel sesleri dinlese de) yönlendirebiliyor. olaylar bu vesile ile gelişiyor. aşkını, ilişkisini açıkca,cesurca korkulacak kadar tekzip almadan( dönemin sosyal yapısının değişimi sayesinde) yaşayan bir nuran var. cumhuriyet öncesi romanlarda kadın ekseriya edilgen, yerinde sabit duran, sevilen ya da sevilmeyen, kaderine razı olan, erkek kadar geniş hareket alanına sahip olmayan bir karakterdir. nuran ise mümtaz ile ilişkisinde seyri belirleyen ana karakterdir her ne kadar olaylar mümtaz cephesinden anlatılıyorsa da. babasına hala bağlı olan kızının tutumu bu seyirde etkili olmuş ve nuran gene de özgür irade ile davranmamış olabilir. hakeza bir süre sonra mümtaz'dan ayrılıp kızı ile eski kocasına döner. birleşmelerinde bir sürü engelin olduğunu, başta da kaderin buna müsaade etmedigini söyleyen nuran tüm zincirlerinden kurtulmuş sayılmasa da bu onu bir cumhuriyet kadını karakteri olmaktan alıkoymaz.

mümtaz devamlı eskiyi anan, eskiyi özleyen, eski ile yaşamak isteyen hatta bunu biraz da abartan(!) bir tip. nuran'ın musiki bilgisi ve yeteneği mümtaz'ın nuran'ı eskiye ait bir sultan gibi görmesine sebep olur. nuran ise zamanla bundan sıkılır. evlenme raddesine gelirler. yakın akrabanın davranışları, mümtaz'ı devamlı kıskanan suad'ın tutumu ve sonunda intihar etmesi ilişkilerinin sonu gelmez engellere takılacağı izlenimi verir nuran'da
olay örüsü 2. dünya savaşının başlayacağı gün anlatılmaya başlanır, sonra iki yıl sonraya 1937'ye dönülür. zamanın siyasi fikirlerini, tanpınar'ın kültür mürası tarih bilinci gibi konularda düşündükleri, o vaktin İstanbul şehir hayatı, osmanlı'dan cumhuriyet'e gecen toplumun halini, ahvalini de satırlarda barındıran bir kitap olan huzur insiyaki hisleri kişisel buhran, ya da sezgileri de başta mümtazın karakteri ile birçok karakteri okuyucuya dönemin insan portreleri olarak sunar.

25 Nisan 2007 20:39

angeleyes @angeleyes

huzuruzluğun resmidir. sabırlı bir insan değilseniz tavsiye etmiyorum zira karakterlerin buhranları sizi kitaptan soğutabilir. dahası kendinizi huzursuzluk içinde bulabilirsiniz.

25 Nisan 2007 21:02

güzi @güzi

bu kıtabı okumak ıcın kafanızda hıc bır dert ve sıkıntınız olmaması gereklı ,aksı takdırde kıtabın ınsana verdıgı buhran ve reel yasantınızdakı agırlık ...ne yazıkkı bır arada gıtmıyor

25 Nisan 2007 22:02

vox @vox

türk romanının en iyisi olduğunu düşündüğüm eser. kendisini ne tam olarak batılı, ne de tam olarak doğulu olarak gören son dönem osmanlı/ilk dönem cumhuriyet aydınlarının huzursuzluklarını anlatır. sayfalarca betimlesek yine de bu edebiyat şaheserinin değerini tam olarak anlatamayız. detaylara, zamana, güzel sanatlara, İstanbul'a ve inceliklere önem veriyorsanız okumamış olmanız büyük bir kayıp olacaktır.

25 Nisan 2007 22:08

mrve.. @mrve..

4. kez bir inatla başladığım, hatta bu sefer altını çizerek okuduğum kitap..galiba bu sefer işe yarıyor.sonuna kadar okucam, ve sonra buraya yorumumu yazıcam.

25 Nisan 2007 22:11

kaizen @kaizen

tanidigim edebiyatsever buyukler okunmasi gereken bir kitap oldugunu soyledikleri icin okumaya karar verdigim, kac kere birakip sonra yeniden okumaya basladigim, bazen bir cümleyi anlamak icin defalarca okudugum, ama azmedip bitirdigim ve kendimle gurur duymami saglayan kitap. icimde huzurla huzursuzluk arasinda, garip bir his birakmisti ve ne zaman aklima huzur'dan bir karakter gelse ayni his yine gelip beni buluyor.

25 Mayıs 2007 02:17

deep_not @deep_not

oturdum ilk 118 sayfayı okudum ve dedim yarın biter bu. bitmedi ne yarın ne öbür gün. içimden okumaya devam etmek gelmiyor. okurken derin derin iç çekiyorum. eskiden daha ağır ilerleyen,daha ağır dili olan buna benzer daha eski eserleri bile okuyabiliyordum. bir süre polisiye gerilim filan okumanın yan etkisi klasik eserlerde derin derin iç çekişlerle yavaş ilerlemek oldu. kötü değil kitap. elinize alınca okumak mümkün oluyor ama okumamak için evde iş filan icat ettiriyor. oku oku bir arpa boyu yol gidilmiyor. huzurdan uzak bir adamın kafasının içindeyiz.nuran da keza öyle bir karakter. hep düşünceler nlatılıyor. bir yerden sonra atlayarak mı okusam diye kendime seçenek sunuyorum. atlamadan okumaya devam ediyorum ama aman ha okuyun diye tavsiye etmem şaheser sayılsa bile pek çokları için.

07 Ocak 2008 21:13

mustafacem @mustafacem

huzurdan çok huzursuzluğun huzur arayışının romanı,türkiye edebiyatının en iyi romancılarından birinin yazdığı en iyi roman.

10 Mayıs 2011 01:12

oblomov @oblomov

okumanın bitirmenin oldukça güç olduğu bir kitap. aynı ağır dil saatleri ayarlama enstitüsü'nde de vardır ama onu bir solukta okursunuz. bu kitap için bir yerde müzikal roman tabirini okumuştum. hakikaten öyle müzikle içiçe geçmiş bir kitap. ancak türk sanat müziğiyle de ilginiz yoksa okumak gitgide güçleşiyor. okumaya başlayıp yarım bırakıp araya giren iki kitaptan sonra tekrar elime alıp bitirebildiğim için huzurluyum.

21 Ağustos 2012 22:17

asenam @asenam

okuması zaman, emek ve dikkat isteyen bir kitap. kesinlikle tanpınar in en güzel kitabı. bir kere okunup köşeye atılacak bir kitap değil. tekrar tekrar okunmalı.

17 Aralık 2014 09:33

ahmet hamdi tanpınar

Kitap Adı
saatleri ayarlama enstitüsü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sahnenin dışındakiler
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
beş şehir
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
mahur beste
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
şiirler
Yayınlanma Tarihi
1968
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
aydaki kadın
Yayınlanma Tarihi
1987
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yahya kemal
Yayınlanma Tarihi
1982
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yaşadığım gibi
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
19. asır türk edebiyatı tarihi
Yayınlanma Tarihi
1997
Kullanıcı
Görüntüle