hititler ve hattuşa
: 8.0 /10 ( 1 Üye)

bulenta @bulenta

muazzez ilmiye çığ, bu kitabında okuyuculara yepyeni ufuklar açıyor; anadolu'nun ortasında en az 3500 yıl önce bir imparatorluk kurmuş olduğu halde çok az tanıdığımız hititler'i, akıcı bir anlatımla gözler önüne seriyor.

kitapta, hititler'in başkenti hattuşa'da bulunan ünlü yazılıkaya, saray, tapınak ve şehir kapılarının kalıntıları gözler önünde canlandırılmakta, kazılarda çıkarılan kırık dökük çiviyazılı tabletlerin, binlerce yıl önceki insanların yaşamı hakkında nasıl yeni sayfalar açtığı ortaya konulmaktadır.

annesi sumerolog hatice kızılyay ile hattuşa'ya giden 14 yaşındaki iştar yazmış bunları; bulunan her yeni tabletten öğrendiklerini günlüğüne geçirmiş. iki ayı kapsayan bir günlükte, hititlerin saray entrikaları, cinayetleri, kralların yıllıkları, fermanları, kanunları, mahkemeleri, tanrıları, efsaneleri, fal ve sihirleri, çeşitli törenleri, aile yapıları, hastalık, doğum, evlenme ve boşanmaları, kitaplıkları, dil ve yazıların çözümü, müzik, dans ve içkileri hakkında bilgiler sunuluyor. bu arada hititler'den günümüze ulaşan gelenekler gösterilerek, o günlerle zamanımız karşılaştırılıyor.

bu kitapta, 3000 yıldan beri unutulmuş bir imparatorluğun kültürünü bütün yönleriyle bulacaksınız.

23 Aralık 2014 15:22

muazzez ilmiye çığ

Kitap Adı
kur'an incil ve tevrat'ın sümer'deki kökeni
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sümerli ludingirra
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
atatürk düşünüyor
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle