marslı
: 7.0 /10 ( 4 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

goodreads okurlarına göre 2014'ün en iyi bilimkurgu romani! altı gün önce, mark watney mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-hugh howey, wool serisinin yazarı-

"sürükleyici… defoe'nun robinson crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-larry niven, hugo, nebula ve locus ödüllü halka dünya romanının yazarı-

"bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-john scalzi, yaşlı adamın savaşı serisinin hugo ve locus ödüllü yazarı-

"andy weir'in yazdığı marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-dan simmons, hugo ödüllü hyperion serisinin yazarı-

"marslı aklımı başımdan aldı!"
-ernest cline, başlat romanının yazarı-

"aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-library journal-
(tanıtım bülteninden)

28 Aralık 2014 18:42

Jason Macandale @Jason Macandale

kitap her şeyden önce, bir marsta hayatta kalma rehberi. elim bir kaza sonucu marsta öldü diye bırakılan astronot mark watney, uzay yolu'ndan aşina olduğumuz kaptanın seyir defteri gibi her sol yaptıklarını (1 sol=24 saat 39 dakika) kayıt altına alıyor. mars'ta geçen bölümlerde atmosfer arıtıcının temel çalışma sistemlerinden, yüzey araçlarının hangi yağı kullandığına kadar her türlü detay var. hatta o kadar ki yeterli ekipmanla evde kendi imkanlarımla su yapabilecek teknik bilgiye sahibim. (şaka diyorum, bunun için mars atmosferi lazım. atmosfer varsa gerisi kolay)

doğal olarak karakterin sinirleri bozuk. gerginliğinden ileri gelen esprili bir bakış açısı var. bulunduğu ortamla sürekli tşk (aklınıza kötü bir şey gelmesin mars'ta kullanılan bir deyim bu) geçiyor. yer yer marslı crusoe, yer yer marslı bedevi konumunda. iyi haber, marsta yaşayan tek canlı mark, ayı yok.

ilerleyen sayfalarda olaya dahil olan nasa, mark'ı kurtarmak için yine bir sürü teknik detaylı, bizim anlamayacağımız işleri anlarmışız gibi anlatıyor. bu haliyle çok yorucu.

son: arka kapak yazılarını okuyunca oha diyebilirsiniz, bence de oha yani, biraz abartmışlar. iyi ama o kadar da değil.

15 Ocak 2015 11:40

asenam @asenam

bu kitabı deli gibi aradım ve buldum. övüldüğü gibi değilmiş. bu kadar teknik ayrıntı insanı sıkıyor. ne yapacağım bu bilgiyi? acaba. kötü değil ama iyi bir kitap ta değil. allah'tan para vermedim. çok üzülürdüm valla.

02 Mart 2015 14:48

iyeni30 @iyeni30

bir kere kapak tasarımı çok başarılı. resmen al beni diyor. aldım. hikayenin temeli yukarıdaki yorumda aktarılmış zaten. okuma keyfinden bahsedecek olursam keyif aldım. yaşamda bunca dert varken marsta kalan mark için dertlendim mi? hayır. aksine mark'ın tesbitleriyle hafif bir tebessüm eşliğinde okudum kitabı. iyiydi. kütüphanemdeki yerini aldı.

28 Mayıs 2015 22:40

andy weir

Maalesef henüz andy weir ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle