niçin?
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

AKKURT @AKKURT

prof. dr. iskender öksüz, "niçin?"i anlatıyor:
türk'üm özür dilerim'de odak, daha ziyade teorik açıdan millet idi: sosyoloji ve siyaset bilimine göre millet; türk milliyeti aleyhtarlarının fikir taarruzu karşısında millet; nihayet kültür ve millet. dolayısıyla otuz yıl önce ayhan tuğcugil adıyla yazdığım türk milliyetçiliği fikir sistemi- teori'deki "teori" uzantısı, türk'üm özür dilerim kitabı için de geçerlidir. elinizde tuttuğunuz bu kitap ise bir bakıma o teorinin uygulama denemesidir.

"kendisini türk milliyetçisi olarak tanımlıyor iskender öksüz. bu kimliğiyle de türkiye'nin lehine olanları bulup çıkarmak ve aleyhine olanları teşhir etmek gayretinde olduğunu söylüyor. katılır ya da katılmayız, başka ama bir fikri-ideolojiyi-felsefeyi müsveddelerinden dinleyeceğinize-okuyacağınıza kaynağından okumak en doğrusu. iskender öksüz milliyetçi düşüncenin itirazlarını anlamak için bakılabilecek en ehil kaynaklardan biri."
-halime kökçe, star-

"iskender öksüz, gençlik yıllarımızdan beri ziya gökalp, mümtaz turhan ve erol güngör'ün sosyoloji çizgisine bağlı, kaliteli bir milliyetçidir... önemli bir kitap. tavsiye ederim."
-taha akyol, milliyet kitap-

"başlık ironik. bizi öyle hâle getirdiler ki, âdeta türk olduğumuzdan utandırır oldular. "türk'üm özür dilerim"... "türk" mefhumu tartışmalarında son noktayı koyan bir eserdir."
-arslan tekin, yeniçağ-
iskender öksüz hoca'nın, bu kitap ve benzeri muhtevalı yazılarının, mahzun türklüğün hak ve çıkarlarını bilgi ve kültürle savunma lüzumuna inananlar için değeri büyüktür."
-kurmay albay dr. hasip saygılı, harp akademileri komutanlığı stratejik araştırmalar enstitüsü (saren) başkanı, türk yurdu-
(tanıtım bülteninden)

10 Ocak 2015 01:52

AKKURT @AKKURT

iyiki okudum dediğim bir kitap. bir şeyi sorgularken (tarih ve siyaset) ne yapmamız gerektiğini, sorgularken niçin sorusunun önemini ve yanlışlarımızı doğru ve etkili bir dille anlatmış çok iyi bir kitap

bu ülkedeki herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.

25 Mart 2015 20:50

iskender öksüz

Kitap Adı
türk'üm özür dilerim
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle